Redirection - en to it translation catalogue (190 entries)

en: Sorry, but your redirection was not created
it: Mi dispiace, il reindirizzamento non è stato creato

en: Settings
it: Impostazioni

en: Redirection Help
it: Aiuto Redirection

en: Redirection Documentation
it: Documentazione Redirection

en: Redirection Support Forum
it: Forum di supporto Redirection

en: Redirection Bug Tracker
it: Bug Tracker Redirection

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
it: Prima di porre una domanda, si prega di leggere attentamente la documentazione e le FAQ, e controllare il bug tracker.

en: Your module was successfully created
it: Il modulo è stato creato con successo

en: Your module was not created - did you provide a name?
it: Il modulo non è stato creato - è stato inserito un nome?

en: Your options were updated
it: Le opzioni sono state aggiornate

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
it: I dati di Redirection sono stati rimossi e il plugin è stato disattivato

en: No items were imported
it: Non è stato importato nessun elemento

en: Your logs have been deleted
it: I log sono stati cancellati

en: Your group was added successfully
it: Il gruppo è stato aggiunto con successo

en: Please specify a group name
it: Inserire il nome del gruppo

en: %s imported on %s at %s
it: %s importato in %s a %s

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
it: L'importazione XML è disponibile solo con PHP5 - è stata invece identificata la versione PHP4

en: URL and login status
it: status URL e login

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
it: L'URL di arrivo verrà scelta tra una delle seguenti, a seconda che l'utente abbia effettuato o meno il login. Lasciando l'URL vuota l'utente non verrà reindirizzato.

en: Logged In
it: Logged in

en: Logged Out
it: Logged out

en: URL and referrer
it: URL e referrer

en: HTTP Code
it: Codice HTTP

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
it: Il visitatore sarà reindirizzato dalla URL di partenza se il referrer corrisponde. È possibile specificare una URL di arrivo <em>matched</em>, ovvero da utilizzare come reindirizzamento se il referrer corrisponde, e <em>not matched</em> se non corrisponde. Lasciando l'URL vuota l'utente non viene reindirizzato.

en: URL only
it: solo URL

en: Target URL
it: URL di arrivo

en: URL and user agent
it: URL e user agent

en: FireFox
it: Firefox

en: User Agent
it: User agent

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
it: Il visitatore sarà reindirizzato dalla URL di partenza se l'user agent corrisponde. È possibile specificare una URL di arrivo <em>matched</em>, ovvero da utilizzare come reindirizzamento se l'user agent corrisponde, e <em>not matched</em> se non corrisponde. <strong>Tutte le corrispondenze sono create come espressioni regolari (regex)</strong>.

en: 404 Errors
it: Errori 404

en: Redirections
it: Reindirizzamenti

en: Modified posts
it: Post modificati

en: Strip WWW
it: Rimuovi WWW

en: Force WWW
it: Forza WWW

en: Strip index.php
it: Rimuovi index.php

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: %d per-page
it: %d per pagina

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
it: Mostrati %s&#8211;%s su %s

en: Redirect to URL
it: Reindirizza a URL

en: Redirect to random post
it: Reindirizza a un post a caso

en: Error (404)
it: Errore (404)

en: Do nothing
it: Non fare niente

en: Log 404s
it: Crea log per gli errori 404

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
it: <strong>Disattivato: occorre attivare i <a href="options-permalink.php">permalink</a> prima di poterlo usare</strong>

en: <small>No options have been set</small>
it: <small>Non è stata selezionata nessuna opzione</small>

en: Location
it: Path

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
it: WordPress è installato in: <code>%s</code>

en: Canonical
it: Canonica

en: Leave as is
it: Lascia com'è

en: Strip WWW (%s)
it: Rimuovi WWW (%s)

en: Force WWW (www.%s)
it: Forza WWW (www.%s)

en: Strip Index
it: Rimuovi Index

en: Strip index files (html,php)
it: Rimuovi i file index (html, php)

en: Memory Limit
it: Limite memoria

en: Error Level
it: Livello d'errore

en: No errors
it: Nessun errore

en: Show errors
it: Mostra gli errori

en: Ban IPs
it: Blocca IP

en: Allow IPs
it: Approva IP

en: Raw .htaccess
it: Contenuto .htaccess

en: Site URL
it: URL sito

en: Advanced: For management of external sites
it: Avanzato: per la gestione di siti esterni

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
it: <strong>Path non valido - controllare che il path esista</strong>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
it: <strong>Non è possibile modificare il file <code>.htaccess</code> - controllare i permessi del file</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
it: <strong>Disattivato: inserire la posizione del file <code>.htaccess</code> per attivarlo</strong>

en: strip WWW
it: rimuovi WWW

en: force WWW
it: forza WWW

en: strip index
it: rimuovi index

en: memory limit at %dMB
it: limite memoria a %d MB

en: no errors
it: nessun errore

en: show errors
it: mostra errori

en: IPs are banned
it: Sono bloccati gli IP

en: IPs are allowed
it: Sono permessi gli IP

en:  for external site: <code>%s</code>
it:  per il sito esterno: <code>%s</code>

en: Strip index files (html,php,asp)
it: Rimuovi i file index  (html,php,asp)

en: Time Limit
it: Tempo limite

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: As long as possible
it: Il più lungo possibile

en: time limit set as long as possible
it: tempo limite settato al massimo possibile

en: time limit at %ss
it: tempo limite di %s s

en: Add new redirection
it: Aggiungi un nuovo reindirizzamento

en: Your redirection has been added.
it: Il reindirizzamento è stato creato.

en: Source URL
it: URL di partenza

en: Action
it: Azione

en: Regular expression
it: Espressione regolare (regex)

en: Group
it: Gruppo

en: Add Redirection
it: Crea reindirizzamento

en: Name
it: Nome

en: Tracked
it: Tracking

en: Whether to track 'hits' to items
it: Effettuare il tracking degli accessi a questo elemento

en: Enabled
it: Attivato

en: Disabling a group will disable all items contained within it
it: Disattivando un gruppo, tutti gli elementi in esso contenuti verranno disattivati

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

en: edit group
it: modifica gruppo

en: disabled
it: disattivato

en: Groups for module
it: Gruppi per il modulo

en: Module
it: Modulo

en: Search
it: Cerca

en: go
it: vai

en: Hits
it: Visite

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Toggle
it: Inverti

en: Reset Hits
it: Azzera visite

en: Delete
it: Rimuovi

en: Move To
it: Sposta in

en: Go
it: Vai

en: re-order
it: riordina

en: save order
it: salva ordine

en: You have no groups in this module.
it: Non ci sono gruppi in questo modulo.

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Add
it: Aggiungi

en: No items have been selected
it: Nessun elemento è stato selezionato

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: %s by matching %s
it: %s nel caso di: %s

en: Title
it: Titolo

en: optional
it: opzionale

en: Redirections for group
it: Reindirizzamenti per il gruppo

en: Last Access
it: Ultimo accesso

en: Type
it: Tipo

en: Position
it: Path

en: You have no redirections.
it: Non ci sono reindirezzamenti.

en: Redirection Log
it: Log reindirizzamenti

en: Bulk Actions
it: Azioni di massa

en: Apply
it: Applica

en: Filter
it: Filtro

en: Date
it: Data

en: There are no logs to display!
it: Non ci sono log da mostrare!

en: Process Current Logs
it: Processa il log corrente

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
it: Queste azioni coinvolgeranno tutti i log disponibili al momemto (ad esempio la frase di ricerca restringerà gli elementi del log visualizzati).

en: Delete Logs
it: Cancella i log

en: Redirect to
it: Reindirizza a

en: Redirected by
it: Reindirizzato da

en: for
it: per

en: View as
it: Mostra come

en: edit
it: modifica

en: delete
it: rimuovi

en: reset
it: azzera

en: Modules
it: Moduli

en: Details
it: Dettagli

en: Groups
it: Gruppi

en: Items
it: Elementi

en: Operations
it: Operazioni

en: Note: Hits are dependant on log entries
it: Nota: le visite dipendono dalle informazioni del log

en: You have no modules defined yet
it: Non ci sono moduli definiti

en: Add Module
it: Aggiungi modulo

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
it: Il modulo è un elemento di controllo che determina la gestione dei reindirizzamenti. Gli elementi di un modulo di WordPress sono gestiti da WordPress, gli elementi in un modulo di Apache sono gestiti dal file <code>.htaccess</code> e gli elementi di un modulo 404 influenzeranno la gestione del log per gli errori 404.

en: Create
it: Crea

en: Options
it: Opzioni

en: Auto-generate URL
it: Genera URL automaticamente

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
it: Se non viene inserita nessuna URL, questa stringa verrà usata per generarne automaticamente una. È possibile usare i tag speciali $dec$ o $hex$ per inserire un ID unico (decimale o esadecimale)

en: IP Lookup Service
it: Servizio di ricerca IP

en: Plugin Support
it: Supporto plugin

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
it: Sono una brava persona e ho contribuito a sostenere l'autore di questo plugin

en: Expire Logs
it: I log scadono dopo

en: days (enter 0 for no expiry)
it: giorni (inserire 0 per nessuna scadenza)

en: RSS Token
it: Token RSS

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
it: Un token unico permette ai feed reader di accedere ai feed RSS di Redirection (lasciare vuoto per generarlo automaticamente)

en: URL Monitoring
it: Controllo URL

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
it: È possibile impostare Redirection per identificare i cambiamenti nelle URL e creare automaticamente un reindirizzamento in un gruppo specifico.

en: Post &amp; Page URLs
it: URL dei post e delle pagine

en: Don't monitor
it: Non controllare

en: Monitor new posts
it: Controlla i nuovi post

en: Category URLs
it: URL della categoria

en: Update
it: Aggiorna

en: Import
it: Importa

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
it: È possibile importare reindirizzamentti direttamente da un file .htacess, CSV o XML già esistente.

en: Import into
it: Importa in

en: Upload
it: Carica

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
it: Nota: il gruppo viene ignorato quando si effettua l'upload di un file XML.

en: Delete Redirection
it: Rimuovi Redirection

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
it: Selezionando questa opzione tutti i reindirizzamenti, i log e qualunque altra opzione associata con Redirection verranno cancellati. Assicurarsi che questo è proprio ciò che si vuole fare.

en: Redirects
it: Reindirizzamenti

en: Support
it: Supporto

en: Redirection Support
it: Forum di supporto Redirection

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely!  However, it has required a great deal of time and effort to develop and if it has been useful you can help support this development by <strong>making a small donation</strong>.
it: Redirection può essere utilizzato gratuitamente - la vita è davvero fantastica e piena di belle cose! La creazione di questo plugin ha comunque richiesto molto tempo e lavoro, sarebbe pertanto gradito un sostegno al suo sviluppo <strong>facendo una piccola donazione</strong>.

en: This will act as an incentive for me to carry on developing, providing countless hours of support, and including new features and suggestions. You get some useful software and I get to carry on making it.  Everybody wins.
it: Ciò costituirebbe per me uno sprone a proseguire lo sviluppo, incluse le numerose ore dedicate al supporto, l'inserimento di nuove caratteristiche e suggerimenti. Tu riceverai un software utile e io continuerò a fornirtelo. Insomma, una vittoria per tutti.

en: If you are using this plugin in a commercial setup, or feel that it's been particularly useful, then you may want to consider a <strong>commercial donation</strong>.
it: Se hai intenzione di utilizzare questo plugin per un sito commerciale, o ritieni che sia particolarmente utile, puoi magari pensare di fare una <strong>donazione commerciale</strong>.

en: Individual<br/>Donation
it: Donazione<br/>individuale

en: Commercial<br/>Donation
it: Donazione<br/>commerciale

en: Translations
it: Traduzioni

en: If you're multi-lingual then you may want to consider donating a translation:
it: Se parli più lingue potresti essere interessato a donare una traduzione.

en: All translators will have a link to their website placed on the plugin homepage at <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> and <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>, in addition to being an individual supporter.
it: Tutti i traduttori verranno citati inserendo un link al loro sito internet su <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a> e <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/redirection/">WordPress.org</a>, oltre a diventare sostenitori individuali.

en: Full details of producing a translation can be found in this <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide to translating WordPress plugins</a>.
it: I dettagli completi su come creare una traduzione sono presenti nella <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guida per tradurre i plugin di Wordpress</a>.
