Plugins - myCRED - Stable (latest release) - en to pt-BR translation catalogue (653 entries)

en: %s Log Import
pt-BR: Importar registro %s

en: Import log entries via a CSV file.
pt-BR: Importar registros de entradas via arquivo CSV.

en: %s Balance Import
pt-BR: Importar saldo %s

en: %s CubePoints Import
pt-BR: %s CubePoints

en: Import CubePoints log entries and / or balances.
pt-BR: Importar registros de entradas e / ou saldo do CubePoints.

en: Processing...
pt-BR: Processando...

en: Sent
pt-BR: Enviado

en: Error - Try Again
pt-BR: Erro - Tente novamente

en: About %s
pt-BR: Sobre %s

en: Awesome People
pt-BR: Pessoas incríveis

en: Balance
pt-BR: Saldo

en: History
pt-BR: História

en: Settings
pt-BR: Configura&ccedil;&otilde;es

en: Make sure to backup your database and files before updating, in case anything goes wrong!
pt-BR: Certifique-se de fazer backup do seu banco de dados e arquivos antes de atualizar, no caso de algo der errado!

en: This Hook has no settings
pt-BR: Esse gancho não tem configurações

en: No limit
pt-BR: Sem limite

en: Once every 24 hours
pt-BR: A cada 24 horas

en: Once every 7 days
pt-BR: A cada 7 dias

en: Once per day (reset at midnight)
pt-BR: Uma vez por dia (reiniciar a meia-noite)

en: Surprise
pt-BR: Surpresa

en: click to close
pt-BR: clique para fechar

en: click to open
pt-BR: clique para abrir

en: Settings Updated
pt-BR: Configurações Atualizadas

en: Update Balance
pt-BR: Atualizar saldo

en: User is excluded
pt-BR: O usuário foi excluído

en: Log Entry can not be empty
pt-BR: Registro de entrada não pode estar vazio

en: Amount can not be zero
pt-BR: Quantia não pode ser zero

en: Date
pt-BR: Data

en: Time
pt-BR: Horário

en: Entry
pt-BR: Entrada

en: Edit Users Balance
pt-BR: Editar saldo do usuário

en: Close
pt-BR: fechado

en: Excluded
pt-BR: Excluído

en: Adjust
pt-BR: Ajustar

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: ID
pt-BR: Identificação

en: Current Balance
pt-BR: Saldo atual

en: Amount
pt-BR: Quantia

en: A positive or negative value
pt-BR: Um valor positivo ou negativo

en: Log Entry
pt-BR: Entrada no registro

en: optional
pt-BR: Opcional

en: Accounts successfully reset
pt-BR: Contas redefinidas com sucesso

en: No users found to export
pt-BR: Nenhum usuário encontrado para exportar

en: Warning! All entries in your log will be permanently removed! This can not be undone!
pt-BR: Aviso! Todas as entradas em seu registro serão removidas permanentemente! Isso não pode ser desfeito!

en: All log entries belonging to deleted users will be permanently deleted! This can not be undone!
pt-BR: Todas as entradas de registro que pertencem a usuários excluídos serão excluídos permanentemente! Isso não pode ser desfeito!

en: Warning! All user balances will be set to zero! This can not be undone!
pt-BR: Aviso! Os saldos dos usuários serão definidos para zero! Isso não pode ser desfeito!

en: Done!
pt-BR: Concluído!

en: %s Settings
pt-BR: Configurações do %s

en: Core Settings
pt-BR: Configurações do núcleo

en: Format
pt-BR: Formatar

en: Prefix
pt-BR: Prefixo

en: Separators
pt-BR: Separadores

en: Decimals
pt-BR: Decimais

en: Suffix
pt-BR: Sufixo

en: Tip
pt-BR: Dica

en: Security
pt-BR: Segurança

en: Delete log entries when user is deleted.
pt-BR: Excluir registro de entradas quando o usuário for excluído.

en: Management
pt-BR: Administração

en: Entries
pt-BR: Mensagens

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Empty Log
pt-BR: Registro em branco

en: Users
pt-BR: Assinantes

en: Set all to zero
pt-BR: Deifinir zero para todos

en: Point Types
pt-BR: Tipos de pontos

en: Label
pt-BR: Rótulo

en: Delete
pt-BR: Apagar

en: Add New Type
pt-BR: Adicionar Novo Tipo

en: Update Settings
pt-BR: Atualizar Configurações

en: Identify users by
pt-BR: Identificar usuários por

en: User Email
pt-BR: E-mail do usuário

en: User Login
pt-BR: Nome de Usuário

en: Use ID if you intend to use this export as a backup of your current site while Email is recommended if you want to export to a different site.
pt-BR: Use ID se você pretende usar essa exportação como um backup do seu site atual, enquanto o e-mail é recomendado se você deseja exportar para um site diferente.

en: Import Log Entry
pt-BR: Importar registro de entrada

en: Optional log entry to use if you intend to import this file in a different %s installation.
pt-BR: Entrada de registro opcional se você pretende importar este arquivo em uma instalação %s diferente.

en: Export
pt-BR: Exportação

en: Add-ons
pt-BR: Extensões (Add-ons)

en: Setup recurring payouts or offer / charge interest on user account balances.
pt-BR: Configurar pagamentos recorrentes ou ofertas / cobrar juros sobre o saldo da conta do usuário.

en: The <strong>buy</strong>CRED Add-on allows your users to buy points using PayPal, Skrill (Moneybookers) or NETbilling. <strong>buy</strong>CRED can also let your users buy points for other members.
pt-BR: O add-on <strong>buy</strong>CRED permite que seus usuários comprem pontos usando o PayPal, Skrill (Moneybookers) ou Netbilling. <strong>buy</strong>CRED também permite que seus usuários comprem pontos para outros membros.

en: The coupons add-on allows you to create coupons that users can use to add points to their accounts.
pt-BR: O add-on de cupons permite que você crie cupons para os usuários utilizarem para adicionar pontos em suas contas.

en: Create email notices for any type of myCRED instance.
pt-BR: Criar avisos por e-mail para qualquer tipo de instância myCRED.

en: Let your users pay using their <strong>my</strong>CRED points balance. Supported Carts: WooCommerce, MarketPress and WP E-Commerce. Supported Event Bookings: Event Espresso and Events Manager (free & pro).
pt-BR: Permita que os usuários paguem usando o saldo de pontos do <strong>my</strong>CRED. Carrinhos suportados: WooCommerce, MarketPress e WP E-commerce. Reservas para eventos suportados: Event Espresso e Events Manager (free & pro).

en: Create pop-up notifications for when users gain or loose points.
pt-BR: Criar notificações pop-up para quando o usuário ganha ou perde pontos.

en: Create ranks for users reaching a certain number of %_plural% with the option to add logos for each rank.
pt-BR: Criar ranks para os usuários que acessarem um determinado número de %_plural% com a opção de adicionar logotipos para cada rank.

en: This add-on allows you to sell posts, pages or any public post types on your website. You can either sell the entire content or using our shortcode, sell parts of your content allowing you to offer "teasers".
pt-BR: Este add-on permite que você venda os posts, páginas ou qualquer tipo de post público no seu site. Você pode vender todo o conteúdo ou usar o nosso shortcode, vender partes de seu conteúdo, permitindo-lhe oferecer "teasers".

en: Allow your users to send or "donate" points to other members by either using the mycred_transfer shortcode or the myCRED Transfer widget.
pt-BR: Permitir que seus usuários enviem ou "donate" pontos a outros membros usando o shortcode mycred_transfer ou o widget de transferência do myCRED.

en: Add-on Activated
pt-BR: Add-on ativado

en: Add-on Deactivated
pt-BR: Add-on desativado

en: Activate Add-on
pt-BR: Add-on ativado

en: Activate
pt-BR: Ativado

en: Deactivate Add-on
pt-BR: Add-on desativado

en: Deactivate
pt-BR: Desativado

en: Log
pt-BR: Registro

en: User
pt-BR: Usuário

en: Row Deleted
pt-BR: Linha deletada

en: Log entry not found
pt-BR: Registro de entrada não encontrado

en: Edit Log Entry
pt-BR: Editar registro de entradas

en: Are you sure you want to delete this log entry? This can not be undone!
pt-BR: Tem certeza que deseja excluir esta entrada de registros? Isso não pode ser desfeito!

en: Search results for
pt-BR: Resultados da busca por

en: %s Log
pt-BR: %s Registro

en: My %s History
pt-BR: Meu %s histórico

en: Master Template
pt-BR: Modelo mestre

en: Enabled
pt-BR: Habilitado

en: Network Settings
pt-BR: Configurações da rede

en: %s Network
pt-BR: %s Rede

en: Note! %s has not yet been setup.
pt-BR: Nota! %s não foi configurado ainda.

en: Disabled
pt-BR: Desativado

en: Central Logging
pt-BR: Login único

en: Site Block
pt-BR: Bloquear site

en: Comma separated list of blog ids where %s is to be disabled.
pt-BR: Lista de ids de blogs separada por vírgula, onde o %s deve ser desativado.

en: Save Network Settings
pt-BR: Salvar configurações de rede

en: Log entries are exported to a CSV file and depending on the number of entries selected, the process may take a few seconds.
pt-BR: As entradas de registro são exportadas para um arquivo CSV e, dependendo do número de entradas selecionadas, o processo pode demorar alguns segundos.

en: Point Type
pt-BR: Tipo de ponto

en: My History
pt-BR: Meu histórico

en: %s's History
pt-BR: Histórico do %s

en: Current balance
pt-BR: Saldo atual

en: All
pt-BR: Todos

en: Today
pt-BR: Hoje

en: Yesterday
pt-BR: Ontem

en: This Week
pt-BR: Essa semana

en: This Month
pt-BR: Esse mês

en: Go
pt-BR: Ir

en: Do not show
pt-BR: Não exibir

en: Include under the "Profile" tab
pt-BR: Incluir abaixo da aba "Profile"

en: Show in Profile
pt-BR: Mostrar no perfil

en: %singular% Balance
pt-BR: Saldo de %singular%

en: Template
pt-BR: Modelo

en: %plural% History
pt-BR: Histórico de %plural%

en: Members can view each others %_plural% history.
pt-BR: Membros podem visualizar o histórico de %_plural% de outros membros.

en: Menu Title
pt-BR: Título do menu

en: Title shown to me
pt-BR: Título exibido para mim

en: Title shown to others. Use %s to show the first name.
pt-BR: Título exibido para os outros. Use %s para mostrar o primeiro nome.

en: Menu Position
pt-BR: Posição no menu

en: Current menu positions:
pt-BR: Posição atual no menu:

en: History URL slug
pt-BR: URL de caminho do histórico

en: Number of history entries to show
pt-BR: Número de entradas no histórico à exibir

en: Invite Anyone Plugin
pt-BR: Plugin Invite Anyone

en: Awards %_plural% for sending invitations and/or %_plural% if the invite is accepted.
pt-BR: Recompensar com %_plural% por enviar convites e/ou %_plural% se o convite foi aceito.

en: Limit
pt-BR: Limitar

en: Log template
pt-BR: Modelo de registro

en: required
pt-BR: Necessário

en: Awards %_plural% for users voting in polls.
pt-BR: Recompensar com %_plural% os usuários que votaram em enquetes.Recompensar com %_plural% os usuários que votaram em enquetes.

en: Log Template
pt-BR: Modelo de registro

en: Member
pt-BR: Membro

en: Content Author
pt-BR: Autor do conteúdo

en: Gravityform Submissions
pt-BR: Envios do Gravityform

en: Awards %_plural% for successful form submissions.
pt-BR: Recompensar com %_plural% formulários submetidos com sucesso.

en: No forms found.
pt-BR: Nenhum formulário encontrado.

en: Awards %_plural% for Simple:Press actions.
pt-BR: Recompensar com %_plural% as ações do Simple:Press

en: BuddyPress: Members
pt-BR: BuddyPress: Membros

en: Awards %_plural% for profile related actions.
pt-BR: Recompensar com %_plural% as ações de perfil relacionado.

en: BuddyPress: Groups
pt-BR: BuddyPress: Grupos

en: Awards %_plural% for group related actions. Use minus to deduct %_plural% or zero to disable a specific hook.
pt-BR: Recompensar com %_plural% as ações de grupos relacionados. Use menos para descontar %_plural% ou zero para desabilitar para um gancho específico.

en: Insufficient Funds
pt-BR: Fundos insuficientes

en: Referring Visitors
pt-BR: Visitantes por referência

en: Exchange Rate
pt-BR: Taxa de câmbio

en: How much is 1 %s worth in %s
pt-BR: Qual é o valor de 1 %s em %s

en: Events Manager
pt-BR: Gerenciador de eventos

en: Awards %_plural% for users attending events.
pt-BR: Recompensar com %_plural% os usuários que aceitaram eventos.

en: Attending Event
pt-BR: Comparecer a evento

en: Cancelling Attendance
pt-BR: Cancelar comparecimento

en: %plural% for Sharing
pt-BR: %plural% por compartilhar

en: Award / Deduct %_plural% for users creating albums or uploading new photos.
pt-BR: Recompensa / Desconto de %_plural% para os usuários que criarem álbuns ou fizerem upload de novas fotos.

en: Photo Upload
pt-BR: Upload de foto

en: Video Upload
pt-BR: Upload de vídeo

en: Music Upload
pt-BR: Upload de música

en: Awards %_plural% for users adding posts to their favorites.
pt-BR: Recompensar com %_plural% os usuários que adicionarem posts em seus favoritos.

en: Adding Content to Favorites
pt-BR: Adicionar conteúdo aos favoritos

en: Removing Content from Favorites
pt-BR: Remover conteúdo dos favoritos

en: Awards %_plural% for successful form submissions (by logged in users).
pt-BR: Recompensar com %_plural% formulários submetidos com sucesso. (por usuários logados).

en: Jetpack Subscriptions
pt-BR: Assinaturas Jetpack

en: Awards %_plural% for users signing up for site or comment updates using Jetpack.
pt-BR: Recompensar com %_plural% os usuários que se inscreveram no site ou comentaram atualizações usando Jetpack.

en: Site Subscriptions
pt-BR: Assinaturas no site

en: Comment Subscriptions
pt-BR: Assinaturas de comentários

en: Awards %_plural% for bbPress actions.
pt-BR: Prêmiar com %_plural% para as ações do bbPress.

en: Forum authors can receive %_plural% for creating new topics.
pt-BR: Autores do fórum podem receber %_plural% por criação de novos temas.

en: Show users %_plural% balance in replies
pt-BR: Mostrar saldo de %_plural% dos usuários nas respostas

en: Default settings for each BadgeOS Achievement type. These settings may be overridden for individual achievement type.
pt-BR: Configurações padrões para cada tipo de BadgeOS Achievement. Essas configurações podem ser substituídas para o tipo de realização individual.

en: Please setup your <a href="%s">default settings</a> before using this feature.
pt-BR: Por favor, insira suas <a href="%s">configurações padrões</a> antes de usar esta função.

en: %plural% to Award
pt-BR: %plural% ao Prêmio

en: Use zero to disable
pt-BR: Utilize zero para desabilitar

en: Deduction Log Template
pt-BR: Modelo de registro de desconto

en: myCRED needs your attention.
pt-BR: myCRED precisa da sua atenção.

en: Run Setup
pt-BR: Executar instalação

en: myCRED Setup
pt-BR: Instalação do myCRED

en: %s Setup
pt-BR: Configuração %s

en: This feature requires WordPress Permalinks to be setup and enabled!
pt-BR: Este recurso requer a função de permalinks do WordPress para ser configurado e ativado!

en: Click Update Settings to load the Remote API settings.
pt-BR: Clique em atualização de configurações para carregar as configurações remotas de API.

en: Allow Remote Access
pt-BR: Permitir acesso remoto

en: Remote Access
pt-BR: Acesso remoto

en: API Key
pt-BR: Chave da API

en: Key
pt-BR: Chave

en: Required for this feature to work!<br />Minimum 12 characters.
pt-BR: Necessário para que esse recurso funcione! <br />Mínimo de 12 caracteres.

en: Key Length
pt-BR: Comprimento da chave

en: Generate New Key
pt-BR: Gerar nova chave

en: Warning!
pt-BR: Cuidado!

en: Keep this key safe! Those you share this key with will be able to remotely deduct / add / transfer %plural%!
pt-BR: Mantenha essa chave em segurança! Aqueles com quem compartilhar a chave serão capazes de remotamente descontar / adicionar / transferir %plural%!

en: Incoming URI
pt-BR: URI de entrada

en: The incoming call address. Remote calls made to any other URL will be ignored.
pt-BR: Endereço de chamada recebida. Chamadas remotas feitas em qualquer outro URL serão ignorados.

en: Debug Mode
pt-BR: Modo de Depuração

en: Remember to disable when not used to prevent mischievous calls from learning about your setup!
pt-BR: Lembre-se de desativar quando não utilizado para evitar chamadas maliciosas de aprendizado sobre a configuração!

en: Welcome to %s %s
pt-BR: Bem-vindo ao %s %s

en: %s Overview
pt-BR: %s Visão geral

en: Total amount in circulation
pt-BR: A quantia total em circulação

en: Awarded
pt-BR: Recompensado

en: Deducted
pt-BR: Descontado

en: myCRED requires SQL 5.0 or higher. Version detected:
pt-BR: myCRED precisa de SQL 5.0 ou superior. Versão detectada:

en: The mcrypt PHP library must be enabled in order to use this plugin! Please check your PHP configuration or contact your host and ask them to enable it for you!
pt-BR: A biblioteca PHP mcrypt deve ser habilitada para usar este plugin! Por favor, verifique a configuração do PHP ou entre em contato com seu provedor de hospedagem e peça para habilitá-lo para você!

en: Sorry but your WordPress installation does not reach the minimum requirements for running myCRED. The following errors were given:
pt-BR: Desculpe, mas sua instalação WordPress não atende os requisitos mínimos para execução do myCRED. Os seguintes erros foram identificados:

en: (%s) My Balance
pt-BR: (%s) Meu saldo

en: Include history
pt-BR: Incluir historico

en: History Title
pt-BR: Título do histórico

en: Number of entires
pt-BR: Número de entradas

en: Row layout
pt-BR: Disposição da linha

en: Show message when not logged in
pt-BR: Exibir mensagem quando não logado

en: Message
pt-BR: پیغام

en: (%s) Leaderboard
pt-BR: (%s) Ranking

en: Visible to non-members
pt-BR: Visível para não membros

en: Number of users
pt-BR: Número de usuários

en: Offset
pt-BR: Equilíbrio

en: Optional offset of order. Use zero to return the first in the list.
pt-BR: Equilíbrio opcional do pedido. Utilize zero para voltar o primeiro lugar na lista.

en: Order
pt-BR: Ordem

en: Ascending
pt-BR: Crescente

en: Descending
pt-BR: Decrescente

en: Append current users position
pt-BR: Acrescentar posição atual dos usuários

en: If the current user is not in this leaderboard, you can select to append them at the end with their current position.
pt-BR: Se o usuário atual não está neste ranking, você pode selecionar para adicionar no final com a sua posição atual.

en: (%s) Wallet
pt-BR: (%s) Carteira

en: Row Layout
pt-BR: Disposição da linha

en: Point
pt-BR: Ponto

en: Points
pt-BR: Ponto(s)

en: Deleted
pt-BR: Excluídos

en: Deleted Item
pt-BR: Item excluído

en: General
pt-BR: Geral

en: User Related
pt-BR: Usuário relacionado

en: Post Related
pt-BR: Post relacionado

en: Comment Related
pt-BR: Comentário relacionado

en: Widget Related
pt-BR: Widget relacionado

en: Amount Related
pt-BR: Quantia relacionada

en: Video Related
pt-BR: Vídeo relacionado

en: and
pt-BR: e

en: Available Template Tags:
pt-BR: Modelo de etiqueta disponível:

en: No balances were imported.
pt-BR: Nenhum saldo foi importado.

en: No log entries were imported!
pt-BR: Nenhum registro de entrada foi importado!

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> balances were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
pt-BR: Importação completa - Um total de <strong>%d</strong> saldos foram importados com sucesso. <strong>%d</strong> foi ignorado.

en: Import
pt-BR: Importar

en: Select what to import
pt-BR: Selecionar o que importar

en: Log Entries Only
pt-BR: Apenas registro de entradas

en: CubePoints Balances Only
pt-BR: Apenas saldo do CubePoints

en: Log Entries and Balances
pt-BR: Registro de entradas e saldos

en: Choose a file from your computer:
pt-BR: Escolher um arquivo do computador:

en: Maximum size: %s
pt-BR: Tamanho máximo: %s

en: OR enter path to file:
pt-BR: OU insira o caminho para o arquivo:

en: Delimiter
pt-BR: Delimitador

en: Method
pt-BR: Método

en: Replace current balances with the amount in this CSV file
pt-BR: Substitua os saldos atuais com a quantia neste arquivo CSV

en: Adjust current balances according to the amount in this CSV file
pt-BR: Ajuste os saldos atuais de acordo com a quantia neste arquivo CSV

en: View Log
pt-BR: Ver registro

en: A video ID is required for this shortcode
pt-BR: O ID do vídeo é obrigatório para este shortcode

en: User Missing
pt-BR: Usuário ausente

en: Search Results
pt-BR: Resultados da busca

en: No log entries found
pt-BR: Nenhuma entrada de registro encontrada

en: Show all references
pt-BR: Mostrar todas as referências

en: Show in order
pt-BR: Mostrar na ordem

en: Filter
pt-BR: Filtre

en: No export options available.
pt-BR: Não há opções de exportação disponíveis.

en: Search Log
pt-BR: Buscar no registro

en: search log entries
pt-BR: buscar entradas de registro

en: Logging in
pt-BR: Fazendo login

en: Approved Comment
pt-BR: Comentário aprovado

en: Avatar Upload
pt-BR: Upload de Avatar

en: New Link
pt-BR: Novo link

en: Compound Interest
pt-BR: Juros compostos

en: Transfer
pt-BR: Transferência

en: Banking
pt-BR: Banco

en: Recurring Payouts
pt-BR: Pagamentos recorrentes

en: Enable
pt-BR: Activar

en: Update Changes
pt-BR: Alterações atualizadas

en: You do not have enough %plural% to send.
pt-BR: Você não tem %plural% suficientes para enviar.

en: You have exceeded your %limit% transfer limit.
pt-BR: Você excedeu o %limite% limite de transferência.

en: Transaction completed.
pt-BR: Transação concluída.

en: Security token could not be verified. Please contact your site administrator!
pt-BR: O token de segurança não pode ser verificado. Por favor, contate o administrador do site!

en: Communications error. Please try again later.
pt-BR: Erro de comunicação. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Recipient not found. Please try again.
pt-BR: Destinatário não encontrado. Por favor, tente novamente.

en: Transaction declined by recipient.
pt-BR: Transação recusada pelo destinatário.

en: Incorrect amount. Please try again.
pt-BR: Quantidade incorreta. Por favor, tente novamente.

en: This myCRED Add-on has not yet been setup! No transfers are allowed until this has been done!
pt-BR: Este add-on do myCRED ainda não foi configurado! Nenhuma transferência será permitida antes que a configuração seja concluída!

en: Transfer Limit exceeded.
pt-BR: A trasnferência excede o limite.

en: No limits.
pt-BR: Não há limites.

en: Impose daily limit.
pt-BR: Impor limite diário.

en: Impose weekly limit.
pt-BR: Impor limite semanal.

en: User Login (user_login)
pt-BR: Login do usuário (user_login)

en: User Email (user_email)
pt-BR: E-mail do usuário (user_email)

en: Yes
pt-BR: Sìm

en: No
pt-BR: Nao

en: Transfers
pt-BR: Transferências

en: Reload
pt-BR: Atualizar

en: Autofill Recipient
pt-BR: Preenchimento automático do destinatário

en: Select what user details recipients should be autofilled by.
pt-BR: Selecione o detalhe do usuário de destino que deverá ser preenchido automaticamente.

en: Limits
pt-BR: Limites

en: Log Templates
pt-BR: Modelos de registro

en: Log template for sending
pt-BR: Modelo de registro para envio.

en: Log template for receiving
pt-BR: Modelo de registro para recebimento.

en: Limit Template
pt-BR: Modelo de limite

en: Balance Template
pt-BR: Modelo de saldo

en: Add New
pt-BR: Incluir Novo

en: Edit Rank
pt-BR: Editar Categoria

en: New Rank
pt-BR: Nova Categoria

en: View Rank
pt-BR: Ver Categoria

en: Search Ranks
pt-BR: Buscar Categoria

en: No ranks found
pt-BR: Nenhuma categoria encontrada

en: No ranks found in Trash
pt-BR: Nenhuma categoria encontrada na Lixeira

en: Completed - Total of %d users effected
pt-BR: Concluído - Total de %d usuários efetuados

en: Warning! All ranks will be deleted! This can not be undone!
pt-BR: Aviso! Todos os rankings serão apagados! Isso não pode ser desfeito!

en: Are you sure you want to re-assign user ranks?
pt-BR: Tem certeza de que quer voltar a atribuir ranking de usuário?

en: Rank Title
pt-BR: Título da Categoria

en: Requirement
pt-BR: Requerimento

en: No Logo Set
pt-BR: Nenhum logotipo deifinido

en: Any Value
pt-BR: Qualquer valor

en: Minimum %plural%
pt-BR: %plural% mínimos

en: Maximum %plural%
pt-BR: Máximo de %plural%

en: Not Set
pt-BR: Não definido

en: Rank Features
pt-BR: Características do rank

en: %plural% requirement
pt-BR: Requerimentos de %plural%

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Comments
pt-BR: Comentario

en: Page Attributes
pt-BR: Atributos da página

en: Custom Fields
pt-BR: Os campos personalizados

en: Display Order
pt-BR: Ordem de exibição

en: Ascending - Lowest rank to highest
pt-BR: Crescente - rank mais baixo para o mais alto

en: Descending - Highest rank to lowest
pt-BR: Decrescente - rank mais alto para o mais baixo

en: Calculate Totals
pt-BR: Totais calculados

en: Do not show.
pt-BR: Não exibir.

en: Include in Profile Header.
pt-BR: Incluir no cabeçalho do perfil.

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header.
pt-BR: Incluir abaixo da aba "Profile" e no cabeçalho do perfil.

en: Available Shortcodes
pt-BR: Shortcodes disponíveis

en: User Meta Key
pt-BR: Utilizar Meta Key

en: No. of ranks
pt-BR: No. de ranks

en: Remove All Ranks
pt-BR: Remover todos os Ranks

en: Assign Ranks to Users
pt-BR: Atribuir Ranks de usuários

en: Notifications
pt-BR: Notificações

en: Use %entry% to show the log entry in the notice and %amount% for the amount.
pt-BR: Utilize %entry% para exibir o registro de entrada na notificação e %amount% para a quantia.

en: The number of days a users notification is saved before being automatically deleted.
pt-BR: O número de dias que uma notificação é exibida aos usuários e é salva antes de ser excluída automaticamente.

en: Duration
pt-BR: Duração

en: Use the included CSS Styling for notifications.
pt-BR: Use o estilo CSS incluído para as notificações.

en: Email Subject
pt-BR: Assunto do e-mail

en: Status
pt-BR: Estatísticas

en: Not Active
pt-BR: Desativado

en: Scheduled:<br /><strong>%1$s</strong>
pt-BR: Agendado:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Active
pt-BR: Ativar

en: Active - Last run:<br /><strong>%1$s</strong>
pt-BR: Ativado: Última execução:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Email is sent when
pt-BR: O e-mail é enviado quando

en: Missing instance for this notice!
pt-BR: Falta instância para este aviso!

en: Sent To
pt-BR: Enviar para

en: Administrator
pt-BR: Administrador

en: Both Administrator and User
pt-BR: Ambos, administrador e usuário

en: Email Settings
pt-BR: Configuração de Email

en: Available Template Tags
pt-BR: Modelos de etiquetas disponíveis

en: Email Header
pt-BR: Cabeçalho do e-mail

en: Once a notice is "published" it becomes active! Select "Save Draft" if you are not yet ready to use this email notice!
pt-BR: Uma vez que um aviso é "published" ele torna-se ativo! Selecione "Save Draft" se você ainda não está pronto para usar este aviso de e-mail!

en: This notice will become active on:<br /><strong>%1$s</strong>
pt-BR: Este aviso ficará ativo em:<br /><strong>%1$s</strong>

en: This email notice is active.
pt-BR: Este e-mail de aviso está ativo.

en: Send this email notice when...
pt-BR: Enviar este e-mail de aviso quando...

en: Recipient:
pt-BR: Destinatário:

en: Both
pt-BR: Ambos

en: Senders Name:
pt-BR: Nome do remetente:

en: Senders Email:
pt-BR: E-mail do remetente:

en: Reply-To Email:
pt-BR: E-mail do Responder para:

en: CSS Styling
pt-BR: Estilo CSS

en: Site Related
pt-BR: Site relacionado

en: Your websites title
pt-BR: Título do seu site

en: Your websites address
pt-BR: Endereço do seu site

en: Your websites tagline (description)
pt-BR: Slogan do seu site (descrição)

en: Your websites admin email
pt-BR: E-mail de administração do seu site

en: Total number of blog members
pt-BR: Número total de usuários do blog

en: users balance changes
pt-BR: alteração de saldo dos usuários

en: user gains %_plural%
pt-BR: ganhos de %_plural% do usuário

en: user lose %_plural%
pt-BR: perdas de %_plural% do usuário

en: users balance reaches zero
pt-BR: o saldo dos usuários chegou a zero

en: users balance goes minus
pt-BR: o saldo dos usuários alcançou o mínimo

en: Sell Content Add-on
pt-BR: Add-on Vender Conteúdo

en: user buys content
pt-BR: usuário compra conteúdo

en: authors content gets sold
pt-BR: autor do conteúdo recebe por venda

en: buyCREDs Add-on
pt-BR: Add-on buyCREDs

en: user buys %_plural%
pt-BR: usuário compra %_plural%

en: Transfer Add-on
pt-BR: Add-on Transfer

en: user sends %_plural%
pt-BR: usuário envia %_plural%

en: user receives %_plural%
pt-BR: usuário recebe %_plural%

en: Ranks Add-on
pt-BR: Add-on Ranks

en: user is demoted
pt-BR: usuário é rebaixado

en: user is promoted
pt-BR: usuário é promovido

en: Email Notices
pt-BR: Avisos por e-mail

en: WordPress Cron is disabled. Emails will be sent immediately.
pt-BR: WordPress Cron está desativado. Os e-mails serão enviados imediatamente.

en: Send emails immediately
pt-BR: Enviar emails imediatamente

en: Send emails once an hour
pt-BR: Enviar e-mails uma vez por hora

en: Send emails once a day
pt-BR: Enviar e-mails uma vez por dia

en: SMTP Debug. Enable if you are experiencing issues with wp_mail() or if you use a SMTP plugin for emails.
pt-BR: SMTP Debug. Ative se você estiver enfrentando problemas com wp_mail() ou se você usar um plug-in SMTP para e-mails.

en: Defaults
pt-BR: Padrões

en: Reply-To:
pt-BR: Responder para:

en: Default Email Content
pt-BR: Conteúdo padrão do e-mail

en: Default email content.
pt-BR: Conteúdo padrão do e-mail.

en: Unsubscribe
pt-BR: Anular a subscrição

en: Email Notice
pt-BR: E-mail de aviso

en: There are no email notifications yet.
pt-BR: Não há notificações de e-mail ainda.

en: Save Changes
pt-BR: Guardar Alterações

en: Default Image
pt-BR: Imagem padrão

en: Requirements
pt-BR: requisitos

en: Coupons
pt-BR: Cupons

en: Coupon
pt-BR: Cupom

en: Create New
pt-BR: Criar Novo

en: Edit Coupon
pt-BR: Novo cupom

en: New Coupon
pt-BR: Novo cupom

en: Search coupons
pt-BR: Buscar cupoms

en: No coupons found
pt-BR: Nenhum cupom encontrado

en: No coupons found in Trash
pt-BR: Nenhum cupom encontrado no lixo

en: Coupon updated.
pt-BR: Cupom atualizado.

en: Coupon published.
pt-BR: Cupom publicado.

en: Coupon Code
pt-BR: Código do Cupom

en: Value
pt-BR: Valor

en: Expires
pt-BR: Expira em

en: Per User
pt-BR: Por usuário

en: Expired
pt-BR: Expirou

en: In %s time
pt-BR: Em %s tempo

en: Coupon Setup
pt-BR: Configurar cupom

en: Coupon Limits
pt-BR: Limites do cupom

en: Coupon Requirements
pt-BR: Requisitos do cupom

en: Select the point type that this coupon is applied.
pt-BR: Selecione o tipo de ponto que este cupom aplique.

en: Expire
pt-BR: Expira

en: Optional date when this coupon expires. Expired coupons will be trashed.
pt-BR: Data opcional que o cupom expira. Cupons expirados serão movidos para a lixeira.

en: Global Maximum
pt-BR: Máximo global

en: User Maximum
pt-BR: Máximo de usuários

en: The maximum number of times this coupon can be used by a user.
pt-BR: O número máximo de vezes que este cupom pode ser utilizado por um usuário.

en: Minimum Balance
pt-BR: Saldo mínimo

en: Optional minimum balance a user must have in order to use this coupon. Use zero to disable.
pt-BR: Saldo mínimo opcional que um usuário deve ter para poder usar este cupom. Use zero para desabilitar.

en: Maximum Balance
pt-BR: Saldo máximo

en: Optional maximum balance a user can have in order to use this coupon. Use zero to disable.
pt-BR: Saldo máximo opcional que um usuário pode ter para usar este cupom. Use zero para desabilitar.

en: Invalid Coupon Message
pt-BR: Mensagem de cupom inválido

en: Message to show when users try to use a coupon that does not exists.
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando usuários tentam usar um cupom que não existe.

en: Expired Coupon Message
pt-BR: Mensagem de cupom explirado

en: Message to show when users try to use that has expired.
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando usuários tentam usar um cupom que expirado.

en: Minimum Balance Message
pt-BR: Mensagem de saldo  mínimo

en: Message to show when a user does not meet the minimum balance requirement. (if used)
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando um usuário não atender ao requisito mínimo de saldo. (se usado)

en: Maximum Balance Message
pt-BR: Mensagem de saldo máximo

en: Message to show when a user does not meet the maximum balance requirement. (if used)
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando um usuário não atender ao requisito máximo de saldo. (se usado)

en: User Limit Message
pt-BR: Mensagem de limite de usuário

en: Message to show when the user limit has been reached for the coupon.
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando usuários tentam usar um cupom que atingiu o limite de uso.

en: Success Message
pt-BR: Mensagem de Sucesso

en: Message to show when a coupon was successfully deposited to a users account.
pt-BR: Mensagem a ser exibida quando um cupom for depositado com sucesso a uma conta de usuário.

en: Log entry for successful coupon redemption. Use %coupon% to show the coupon code.
pt-BR: Registro de entrada de resgate de cupom com sucesso. Use %coupon% para mostrar o código do cupom.

en: Sell Content
pt-BR: Vender conteúdo

en: Post Types
pt-BR: Tipos de posts

en: Button Label
pt-BR: Rótulo do botão

en: Price
pt-BR: Valor

en: %plural% interest rate payment
pt-BR: Pagamento de %plural% da taxa de juro

en: Interest Rate
pt-BR: Taxa de juros

en: View
pt-BR: Visualizar

en: Payout
pt-BR: Pagamento

en: Hourly
pt-BR: De hora em hora

en: Daily
pt-BR: Diáriamente

en: Weekly
pt-BR: Semanal

en: Monthly
pt-BR: Mensal

en: Quarterly
pt-BR: Trimestral

en: Semiannually
pt-BR: Semestral

en: Annually
pt-BR: Anualmente

en: Payments
pt-BR: Pagamentos

en: Pay Now
pt-BR: Pagar agora

en: Payment for Event Registration
pt-BR: Pagamento de registro de evento

en: Total Cost
pt-BR: Custo total

en: Balance After Purchase
pt-BR: Saldo após a compra

en: Activate %s
pt-BR: Ativar %s

en: Deactivate %s
pt-BR: Desativar %s

en: Gateway Settings
pt-BR: Configurações do método

en: How many %s is 1 %s worth?
pt-BR: Qual vale %s em 1 %s?

en: Gateway Title
pt-BR: Título do método

en: Title to show on Payment page
pt-BR: Título para exibir na página do pagamento

en: Payment Type
pt-BR: Tipo de Pagamento

en: Title to show on receipts and logs
pt-BR: Título para exibir nos recibos e registros

en: Pay Button
pt-BR: Botão pagar

en: Important!
pt-BR: Importante!

en: You can disable purchases using this gateway by adding a custom Event Meta: <code>mycred_no_sale</code>
pt-BR: Você pode desativar compras utilizando este método, adicionando um shortcode personalizado: <code>mycred_no_sale</code>

en: Users must be logged in to use this gateway!
pt-BR: Usuários precisam estar logados para utilizar este método!

en: Profit Sharing
pt-BR: Participação nos lucros

en: Option to share sales with the product owner. Use zero to disable.
pt-BR: Opção para compartilhar vendas com o proprietário do produto. Use zero para desabilitar.

en: Templates
pt-BR: Modelo

en: Solvent users
pt-BR: Usuário solvente

en: Message to show users on the payment page before they are charged. Leave empty to hide.
pt-BR: Mensagem para exibir aos usuários na página de pagamento antes de serem carregadas. Deixe em branco para esconder.

en: Insolvent users
pt-BR: Usuários insolventes

en: Message to show users who do not have enough points to pay.
pt-BR: Mensagem para exibir aos usuários que não tem pontos suficientes para pagar.

en: Visitors
pt-BR: Visitantes

en: Message to show visitors (users not logged in) on the payment page.
pt-BR: Mensagem para exibir aos visitantes (usuários não logado) na página de pagamento.

en: Payment for tickets to %link_with_title%
pt-BR: Pagamento de bilhetes para %link_with_title%

en: Ticket refund for %link_with_title%
pt-BR: Reembolso de bilhetes para %link_with_title%

en: Pay using your %_plural% balance
pt-BR: Pagar utilizando seu saldo de %_plural%

en: Pay
pt-BR: Pagar

en: Thank you for your payment!
pt-BR: Obrigado pelo seu pagamento!

en: I'm sorry but you can not pay for these tickets using %_plural%
pt-BR: Sentimos muito, mas você não pode pagar por estes bilhetes usando %_plural%

en: Ticket Type
pt-BR: Tipo de bilhete

en: Spaces
pt-BR: Lugares

en: Balance After Payment
pt-BR: Saldo após o pagamento

en: Click to toggle
pt-BR: Clique para expandir

en: %s Payments
pt-BR: %s Pagamentos

en: Disabled - Users CAN NOT pay for tickets using %plural%.
pt-BR: Desabilitado - Usuários NÃO PODEM pagar bilhetes utilizando %plural%.

en: Single - Users can ONLY pay for tickets using %plural%.
pt-BR: Único - Usuários SOMENTE podem pagar bilhetes utilizando %plural%.

en: Multi - Users can pay for tickets using other gateways or %plural%.
pt-BR: Múltiplo - Usuários podem pagar bilhetes utilizando outros métodos e %plural%.

en: Refunds
pt-BR: Reembolsos

en: The percentage of the paid amount to refund if a booking gets cancelled. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings.
pt-BR: A porcentagem do valor pago a reembolso se a reserva for cancelada. Use zero para nenhum reembolso. Nenhum reembolso é dado para reservas "Rejected".

en: Purchases
pt-BR: Compras

en: Payment Link Label
pt-BR: Rótulo do link de pagamento

en: The payment link shows / hides the payment form under "My Bookings". No HTML allowed.
pt-BR: O link de pagamento exibe / oculta a forma de pagamento em "My Bookings". HTML não é permitido.

en: Payment Header
pt-BR: Cabeçalho do pagamento

en: Shown on top of the payment form. No HTML allowed.
pt-BR: Mostrado no topo do formulário de pagamento. HTML não é permitido.

en: The button label for payments. No HTML allowed!
pt-BR: O rótulo do botão de pagamento. HTML não é permitido!

en: Messages
pt-BR: Mensagens

en: Successful Payments
pt-BR: Pagamentos com sucesso

en: No HTML allowed!
pt-BR: HTML não é permitido

en: Payment for Order: #%order_id%
pt-BR: Pagamento do pedido: #%order_id%

en: Store sale
pt-BR: Loja de venda

en: You must be logged in to use this gateway
pt-BR: Você precisa estar logado para utilizar este método

en: Insufficient Funds.
pt-BR: Fundos insuficientes.

en: Deduct the amount from your balance.
pt-BR: Descontar o valor do seu saldo.

en: Item
pt-BR: Ítem

en: Your current balance
pt-BR: Seu saldo atual

en: You can not use this gateway.
pt-BR: Você não pode utilizar este método.

en: Log Template for Payments
pt-BR: Modelo de registro para pagamentos

en: Instructions
pt-BR: Instruções

en: Optional instructions to show users when selecting this gateway. Leave empty to hide.
pt-BR: Instruções opcionais para exibir aos usuários ao selecionar este método. Deixe em branco para esconder.

en: Message to show visitors who are not logged in.
pt-BR: Mensagem para exibir ao visitante que não está logado.

en: Message to show when users does not have enough %plural% to pay using this gateway.
pt-BR: Mensagem para exibir ao usuário que não tem %plural% suficientes para pagar utilizando este método.

en: Enable/Disable
pt-BR: Habilita/Desabilita

en: Enable myCRED Payment
pt-BR: Habilitar pagamento pelo myCRED

en: Users who are not logged in or excluded from using myCRED will not have access to this gateway!
pt-BR: Usuários que não estiverem logados ou foram excluídos de usar o myCRED não terão acesso a este método!

en: Title to show for this payment option.
pt-BR: Título para exibier para essa opção de pagamento.

en: Pay with myCRED
pt-BR: Pagar com myCRED

en: Customer Message
pt-BR: Mensagem ao cliente

en: Select the point type users can use to pay.
pt-BR: Selecione o tipo de ponto que os usuários poderão usar para pagar.

en: How much is 1 %_singular% worth in %currency%?
pt-BR: Quanto é 1 %_singular% no valor em %currency%?

en: Show Total
pt-BR: Exibir total

en: Show the final price in %_plural% .
pt-BR: Exibir o preço final em %_plural% .

en: Show in Cart
pt-BR: Exibir no Carrinho

en: Show on Checkout Page
pt-BR: Exibir na página de Checkout

en: Show in Cart and on Checkout Page
pt-BR: Exibir no Carrinho e na página de Checkout

en: Order Total in %_plural%
pt-BR: Total do pedido em %_plural%

en: Log entry template for profit sharing.
pt-BR: Modelo do registro de entrada para participação nos lucros.

en: You must be logged in to pay with %_plural%
pt-BR: Você precisa estar logado para pagar com %_plural%

en: You can not use this gateway. Please try a different payment option.
pt-BR: Você não pode usar esse método. Por favor, tente uma opção de pagamento diferente.

en: Your account has successfully been charged.
pt-BR: Sua conta foi cobrada com sucesso.

en: (%s) Transfer
pt-BR: (%s) Transferência

en: Allow transfers between users.
pt-BR: Permitir transferência entre usuários.

en: Show users balance
pt-BR: Mostrar o saldo dos usuários

en: Show users limit
pt-BR: Mostrar o limite dos usuários

en: username
pt-BR: nome do usuário

en: email
pt-BR: e-mail

en: recipients %s
pt-BR: destinatários %s

en: No users found with this rank
pt-BR: Nenhum usuário encontrado com este rank

en: Rank ID is required!
pt-BR: o ID do Rank é obrigatório!

en: Hooks
pt-BR: Ganchos

en: Cost
pt-BR: Preço

en: Never
pt-BR: Nunca

en: Select currency
pt-BR: Selecionar uma moeda

en: Test Payment
pt-BR: Pagamento de Teste

en: Payment
pt-BR: Pagamento

en: First Name
pt-BR: Primeiro nome

en: Last Name
pt-BR: Último Nome

en: Address Line 1
pt-BR: Endereço (linha 1)

en: Address Line 2
pt-BR: Endereço Linha 2:

en: City
pt-BR: Localidade

en: Zip
pt-BR: CEP

en: State
pt-BR: Estado/UF

en: Country
pt-BR: Nacionalidade

en: Choose Country
pt-BR: Escolha o país

en: %s Purchase
pt-BR: %s comprado

en: Continue to %s
pt-BR: Continue para %s

en: Click here if you are not automatically redirected
pt-BR: Clique aqui se você não for redirecionado automaticamente

en: January
pt-BR: janeiro

en: February
pt-BR: fevereiro

en: March
pt-BR: MARÇO

en: April
pt-BR: abril

en: May
pt-BR: Mai.

en: June
pt-BR: junho

en: July
pt-BR: julho

en: August
pt-BR: agosto

en: September
pt-BR: setembro

en: October
pt-BR: outubro

en: November
pt-BR: novembro

en: December
pt-BR: dezembro

en: Not found in Trash
pt-BR: Nada na lixeira

en: Transaction ID
pt-BR: Código da Transação

en: Gateway
pt-BR: Meio de Pagamento

en: Type
pt-BR: Tipo

en: Save
pt-BR: Guardar

en: Currency
pt-BR: moedas

en: Payment Gateways
pt-BR: Gateways de Pagamento

en: Please login to purchase %_plural%
pt-BR: Por favor, faça login para comprar %_plural%

en: Gift purchase from %display_name%.
pt-BR: Presente comprado por %display_name%.

en: Show seperate log for %_plural% purchases.
pt-BR: Mostrar separadamente o registro de pontos comprados.

en: Gifting
pt-BR: Presentear

en: Allow users to buy %_plural% for other users.
pt-BR: Permitir que usuários comprem %_plural% para outros usuários.

en: Allow users to buy %_plural% for content authors.
pt-BR: Permitir que usuários comprem %_plural% para os autores.

en: buyCRED Purchase Log
pt-BR: Registro de compra do buyCRED

en: Purchase Log
pt-BR: Registro de compra

en: %s Payment Gateways
pt-BR: %s Métodos de pagamento

en: Sandbox Mode
pt-BR: Modo Sandbox

en: Enable for test purchases.
pt-BR: Habilitar para compras de teste.

en: Payed
pt-BR: Pago

en: No purchases found
pt-BR: Nenhuma compra encontrada

en: Buy Now
pt-BR: Compre Já

en: Please setup this gateway before attempting to make a purchase!
pt-BR: Por favor, configure este método antes de tentar fazer uma compra!

en: Processing payment &hellip;
pt-BR: Processando pagamento &hellip;

en: Could not create a BitPay Invoice. Please contact the site administrator!
pt-BR: Não foi possível criar uma fatura do BitPay. Por favor, contate o administrador do site!

en: Bitpay returned the following error message:
pt-BR: O Bitpay retornou a seguinte mensagem de erro:

en: Currency Code
pt-BR: Código da moeda

en: Item Name
pt-BR: Nome do item

en: Description of the item being purchased by the user.
pt-BR: Descrição do item a ser adquirido pelo usuário.

en: Transaction Speed
pt-BR: Velocidade da transação

en: High
pt-BR: Alto

en: Medium
pt-BR: Mediano

en: Low
pt-BR: Baixo

en: Full Notifications
pt-BR: Notificações completas

en: Account ID
pt-BR: ID da conta

en: Site Tag
pt-BR: Etiqueta do site

en: Order Integrity Key
pt-BR: Encomendar chave de integração

en: Found under Step 12 on the Fraud Defense page.
pt-BR: Encontrado na etapa 12 da página Defesa de fraude.

en: Postback CGI URL
pt-BR: URL CGI de retorno

en: For this gateway to work, you must login to your NETbilling account and edit your site. Under "Default payment form settings" make sure the Postback CGI URL is set to the above address and "Return method" is set to POST.
pt-BR: Para este método funcionar, você deve acessar sua conta NETbilling e editar seu site. Em "Default payment form settings" certifique-se de que a URL de resposta de CGI esteja definida para o endereço acima e "Return method" esteja definido como POST.

en: Incorrect Credit Card number
pt-BR: Número incorreto do cartão de crédito

en: The credit card entered is past its expiration date.
pt-BR: Data de validade do cartão de crédito está expirada.

en: The CVV2 number entered is not valid.
pt-BR: O código de verificação informado é inválido.

en: The bank routing number entered is not valid.
pt-BR: O número de identificação do banco informado é inválido.

en: The bank account number entered is not valid.
pt-BR: O número da conta bancária informada é inválido.

en: Site ID
pt-BR: ID do site

en: GW Password
pt-BR: Senha do GW

en: Pricing ID
pt-BR: ID de preço

en: Logo URL
pt-BR: URL do logotipo

en: IP Verification
pt-BR: Verificação de IP

en: Do not verify that callbacks are coming from Zombaio.
pt-BR: Não verificar se as chamadas de retorno são provenientes do Zombaio.

en: Language
pt-BR: Língua

en: Postback URL (ZScript)
pt-BR: URL de retorno (ZScript)

en: For this gateway to work, login to ZOA and set the Postback URL to the above address and click validate.
pt-BR: Para este método funcionar, faça login no ZOA e defina a URL de retorno para o endereço acima e clique em Validar.

en: Success
pt-BR: Sucesso

en: Thank you for your purchase
pt-BR: Obrigado por sua compra

en: Account Email
pt-BR: E-mail da conta

en: Return to
pt-BR: Voltar para

en: Product:
pt-BR: Produto:

en: Gift to:
pt-BR: Presente para:

en: (author)
pt-BR: (autor)

en: Merchant Account Email
pt-BR: E-mail da conta comercial

en: Secret Word
pt-BR: Palavra secreta

en: Confirmation Email
pt-BR: Email de confirmação

en: Ask Skrill to send me a confirmation email for each successful purchase.
pt-BR: Pergunte ao Skrill para me enviar um e-mail de confirmação para cada compra bem sucedida.

en: Checkout Page
pt-BR: Página de checkout

en: If left empty, your account email is used as title on the Skill Payment Page.
pt-BR: Se for deixado vazio, o e-mail da sua conta será usada como título na página de pagamento do Skrill.

en: The URL to the image you want to use on the top of the gateway. For best integration results we recommend you use logos with dimensions up to 200px in width and 50px in height.
pt-BR: A URL para a imagem que você quer usar na parte superior do método. Para obter um melhor resultado de integração recomendamos que você use o logotipo com dimensões de até 200px de largura por 50px de altura.

en: Confirmation Note
pt-BR: Nota de confirmação

en: Optional text to show user once a transaction has been successfully completed. This text is shown by Skrill.
pt-BR: Texto opcional para mostrar ao usuário uma vez que a operação tenha sido concluída com êxito. Este texto é mostrado pelo Skrill.
