Plugins - myCRED - Stable (latest release) - en to ja-JP translation catalogue (978 entries)

en: %s Log Import
ja-JP: %s のログのインポート

en: Import log entries via a CSV file.
ja-JP: CSV ファイル経由でログエントリをインポート。

en: %s Balance Import
ja-JP: %s 残高のインポート

en: Import balances via a CSV file.
ja-JP: CSV ファイルからのインポート残高。

en: %s CubePoints Import
ja-JP: %s CubePoints インポート

en: Import CubePoints log entries and / or balances.
ja-JP: CubePoints のログ項目・残高をインポートします。

en: Processing...
ja-JP: 処理中…

en: Sent
ja-JP: 送信済

en: Error - Try Again
ja-JP: エラー - 再試行

en: About %s
ja-JP: %s について

en: Awesome People
ja-JP: 素晴らしい人々

en: History
ja-JP: 履歴

en: Setup
ja-JP: 設定

en: Settings
ja-JP: 設定

en: Make sure to backup your database and files before updating, in case anything goes wrong!
ja-JP: 万が一何かうまくいかなかった時のため、更新する前にデータベースとファイルのバックアップすることをおすすめします。

en: This Hook has no settings
ja-JP: このフックは設定がありません

en: No limit
ja-JP: 試行回数の制限なし

en: / Day
ja-JP: / 日

en: / Week
ja-JP: / 週

en: / Month
ja-JP: / 月

en: in Total
ja-JP: すべて

en: Once every 24 hours
ja-JP: 24時間ごとに1回

en: Once every 7 days
ja-JP: 7日ごとに1回

en: Once per day (reset at midnight)
ja-JP: 1日に1回 (午前0時にリセット)

en: Select
ja-JP: 選択

en: Surprise
ja-JP: サプライズ

en: click to close
ja-JP: クリックして閉じる

en: click to open
ja-JP: クリックして開く

en: Settings Updated
ja-JP: 設定を更新しました

en: Update Balance
ja-JP: 残高更新

en: User is excluded
ja-JP: ユーザーが除外されている

en: Log Entry can not be empty
ja-JP: ログ履歴は空にすることはできません

en: Amount can not be zero
ja-JP: 金額はゼロにすることはできません

en: Date
ja-JP: 新しい順に表示

en: Time
ja-JP: 時間

en: Reference
ja-JP: リファレンス

en: Entry
ja-JP: 投稿

en: Edit Users Balance
ja-JP: ユーザー残りポイントの編集

en: Close
ja-JP: 終了

en: Excluded
ja-JP: 除外

en: Total
ja-JP: トータル

en: Adjust
ja-JP: 調整する

en: Edit
ja-JP: 編集する

en: Cancel
ja-JP: キャンセル

en: Username
ja-JP: ユーザー名

en: Current Balance
ja-JP: 現在の残高

en: Amount
ja-JP: 数量

en: A positive or negative value
ja-JP: 正または負の値

en: Log Entry
ja-JP: ログ履歴

en: optional
ja-JP: オプション

en: Update
ja-JP: 更新

en: Recent Activity
ja-JP: 最近のアクティビティ

en: Accounts successfully reset
ja-JP: アカウントを正常にリセット

en: No users found to export
ja-JP: ユーザーのエクスポートが見つかりません

en: Invalid decimal value.
ja-JP: 無効な進数値。

en: Log Updated
ja-JP: ログを更新

en: Warning! All entries in your log will be permanently removed! This can not be undone!
ja-JP: 警告！あなたのログ内のすべての履歴が永久に削除されます！これは元に戻すことはできません！

en: All log entries belonging to deleted users will be permanently deleted! This can not be undone!
ja-JP: 削除されたユーザーに属するすべてのログ履歴は完全に削除されます！これは元に戻すことはできません！

en: Warning! All user balances will be set to zero! This can not be undone!
ja-JP: 警告！すべてのユーザーの残りポイントはゼロに設定されます！これは元に戻すことはできません！

en: Done!
ja-JP: 完了

en: In order to adjust the number of decimal places you want to use we must update your log. It is highly recommended that you backup your current log before continuing!
ja-JP: 小数点以下の桁数を調整するためには私たちはあなたのログを更新する必要が使用する。これは非常にそのあなたのバックアップを続行する前に現在のログをお勧めします！

en: Update Database
ja-JP: データベースのアップデート

en: No decimals
ja-JP: 小数部分なし

en: <a href="%s">Click here</a> to change your default point types setup.
ja-JP: デフォルトのポイントタイプ設定を変更するには<a href="%s">ここをクリック</a>してください。

en: %s Settings
ja-JP: %s 設定

en: Documentation
ja-JP: ドキュメンテーション

en: Core Settings
ja-JP: コアの設定

en: Labels
ja-JP: ラベル

en: Singular
ja-JP: 単数形

en: Required
ja-JP: 必須

en: Plural
ja-JP: 複数形

en: Format
ja-JP: 書式

en: Prefix
ja-JP: 接頭辞

en: Separators
ja-JP: 区切り

en: Decimals
ja-JP: 小数

en: Suffix
ja-JP: 後ろに

en: Tip
ja-JP: ヒント

en: As this is your main point type, the value you select here will be the largest number of decimals your installation will support.
ja-JP: これは主要なポイントタイプのため、ここで選択した値がインストールでサポートされる最大の小数単位となります。

en: Security
ja-JP: セキュリティ

en: Optional
ja-JP: オプション

en: Other Settings
ja-JP: その他の設定

en: Delete log entries when user is deleted.
ja-JP: ユーザーが削除されたときにログ履歴を削除します。

en: Management
ja-JP: 管理

en: Entries
ja-JP: お問い合わせ内容

en: Actions
ja-JP: アクション

en: Empty Log
ja-JP: ログを空にする

en: Users
ja-JP: ユーザー

en: Set all to zero
ja-JP: すべてをゼロに設定

en: Point Types
ja-JP: ポイントタイプ

en: Meta Key
ja-JP: メタキー

en: Label
ja-JP: 表示ラベル

en: Delete
ja-JP: 消去

en: Add New Type
ja-JP: 新しいタイプを追加

en: The meta key must be lowercase and only contain letters or underscores. All other characters will be deleted!
ja-JP: メタキーは小文字で、文字またはアンダースコアのみが含まれている必要があります。他のすべての文字は削除されます。

en: Update Settings
ja-JP: 設定を更新

en: Identify users by
ja-JP: ユーザーを識別する

en: User ID
ja-JP: ユーザー ID

en: User Email
ja-JP: ユーザーのメール

en: User Login
ja-JP: ユーザーログイン

en: Use ID if you intend to use this export as a backup of your current site while Email is recommended if you want to export to a different site.
ja-JP: あなたはメールを使用すると、別のサイトにエクスポートする場合に推奨されている。あなたの現在のサイトのバックアップとして、このエクスポートを使用する場合は、IDを使用してください。

en: Import Log Entry
ja-JP: ログエントリーのインポート

en: Optional log entry to use if you intend to import this file in a different %s installation.
ja-JP: あなたは別の %s のインストール中にこのファイルをインポートする場合は、オプションのログエントリに使用する。

en: Export
ja-JP: 書き出し

en: Add-ons
ja-JP: アドオン

en: Give your users badges based on their interaction with your website.
ja-JP: あなたのウェブサイトとの相互作用に基づいて、ユーザーのバッジを与えます。

en: Setup recurring payouts or offer / charge interest on user account balances.
ja-JP: 支払いまたはオファーを繰り返しセットアップ / ユーザーアカウント残高の利息をチャージ。

en: The coupons add-on allows you to create coupons that users can use to add points to their accounts.
ja-JP: クーポンアドオンでは、ユーザーが自分のアカウントにポイントを追加する使用できるクーポンを作成することができます。

en: Create email notices for any type of myCRED instance.
ja-JP: myCRED インスタンスの任意のタイプのメール通知を作成します。

en: Create pop-up notifications for when users gain or loose points.
ja-JP: ユーザーのポイントの獲得や消失をポップアップ通知を作成します。

en: This add-on allows you to sell posts, pages or any public post types on your website. You can either sell the entire content or using our shortcode, sell parts of your content allowing you to offer "teasers".
ja-JP: このアドオンは、投稿、ページまたはあなたのウェブサイト上の公開の投稿タイプを販売することができます。あなたが全体のコンテンツを販売または "teasers" を提供できるように、コンテンツの一部を販売私たちのショート コードを使用することができます"。

en: Gives you access to your myCRED Statistics based on your users gains and loses.
ja-JP: ユーザーの損益に基づいた myCRED 統計情報へのアクセスを付与します。

en: Allow your users to send or "donate" points to other members by either using the mycred_transfer shortcode or the myCRED Transfer widget.
ja-JP: あなたのユーザーが送信することを許可するか、 mycred_transfer ショートコードまたは myCRED転送ウィジェットを使用して他のメンバーへ "donate" できます。

en: %s Add-ons
ja-JP: %s アドオン

en: Add-on Activated
ja-JP: アドオンの有効化

en: Add-on Deactivated
ja-JP: アドオンの無効化

en: Activate Add-on
ja-JP: アドオンを有効にします。

en: Activate
ja-JP: 有効化

en: Deactivate Add-on
ja-JP: アドオンを無効化します。

en: Deactivate
ja-JP: 無効化

en: Log
ja-JP: 履歴

en: User
ja-JP: ユーザー

en: Row Deleted
ja-JP: 行削除

en: Log entry not found
ja-JP: エントリのログが見つからない

en: Edit Log Entry
ja-JP: ログ履歴の編集

en: Are you sure you want to delete this log entry? This can not be undone!
ja-JP: あなたはこのログ履歴を削除してもよろしいていますか？これは元に戻すことはできません！

en: Search results for
ja-JP: 検索結果

en: %s Log
ja-JP: %s ログ

en: Warning. The required Mcrypt PHP Library is not installed on this server! Certain hooks and shortcodes will not work correctly!
ja-JP: 警告。必須 Mcrypt PHP ライブラリはこのサーバーにインストールされていません！一部のフックとショートコードが正しく動作しません！

en: My %s History
ja-JP: My %s 履歴

en: Blocked
ja-JP: ブロック済み

en: Installed
ja-JP: インストール済み

en: Not Installed
ja-JP: 未インストール

en: Master Template
ja-JP: マスター テンプレート

en: Enabled
ja-JP: 有効化

en: Network Settings
ja-JP: ネットワーク設定

en: %s Network
ja-JP: %s ネットワーク

en: Note! %s has not yet been setup.
ja-JP: ご注意ください。%s がまだ設定されていません。

en: Disabled
ja-JP: 無効化

en: Central Logging
ja-JP: 集中ログ記録

en: Site Block
ja-JP: サイトのブロック

en: Blog IDs
ja-JP: ブログ ID

en: Comma separated list of blog ids where %s is to be disabled.
ja-JP: コンマで区切った一覧のブログIDで %s が無効になります。

en: Save Network Settings
ja-JP: ネットワーク設定を保存します。

en: Log entries are exported to a CSV file and depending on the number of entries selected, the process may take a few seconds.
ja-JP: ログ履歴はCSVファイルにエクスポートされ選択されたエントリの数に応じて処理には数秒かかる場合があります。

en: Exports
ja-JP: エクスポート

en: Front End Exports
ja-JP: フロントエンドのエクスポート

en: Export Format
ja-JP: エクスポートフォーマット

en: File Name
ja-JP: ファイル名

en: Point Type
ja-JP: ポイントタイプ

en: Back End Exports
ja-JP: バックエンドのエクスポート

en: %s's History
ja-JP: %s の履歴

en: Current balance
ja-JP: 現在の残高

en: All
ja-JP: すべて

en: Today
ja-JP: 本日

en: Yesterday
ja-JP: 昨日

en: This Week
ja-JP: 今週

en: This Month
ja-JP: 今月

en: Show:
ja-JP: 表示:

en: Go
ja-JP: 移動

en: Do not show
ja-JP: 表示しない

en: Include in Profile Header
ja-JP: プロフィールのヘッダーに含める

en: Include under the "Profile" tab
ja-JP: "プロフィール" タブの下に挿入

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header
ja-JP: "プロフィール" タブとプロフィールのヘッダーの下に挿入

en: Show in Profile
ja-JP: プロフィールを表示します。

en: %singular% Balance
ja-JP: %singular% 残高

en: Members and visitors can view other members %_singular% balance.
ja-JP: 会員と訪問者は他の会員の%_singular%残高を表示できます。

en: %plural% History
ja-JP: %plural%履歴

en: Members can view each others %_plural% history.
ja-JP: 会員はお互いの%_plural%履歴を表示できます。

en: Menu Title
ja-JP: メニュータイトル

en: Title shown to me
ja-JP: 私に表示されるタイトル

en: Title shown to others. Use %s to show the first name.
ja-JP: 他の人に表示されるタイトル。最初の名前を表示するには %s を使用します。

en: Menu Position
ja-JP: メニューの位置

en: Current menu positions:
ja-JP: 現在のメニューの位置:

en: History URL slug
ja-JP: 履歴のURLスラッグ

en: Number of history entries to show
ja-JP: 表示する履歴エントリの数

en: Invite Anyone Plugin
ja-JP: 誰でも招待プラグイン

en: Sending Invites
ja-JP: 招待の送信

en: Limit
ja-JP: 制限

en: Log template
ja-JP: ログテンプレート

en: required
ja-JP: 必須

en: Accepted Invites
ja-JP: 承認した招待

en: WP-Polls
ja-JP: WP-Polls（世論調査）

en: Log Template
ja-JP: ログテンプレート

en: Post Ratings
ja-JP: 投稿評価

en: Based on rating
ja-JP: 基本の評価

en: Content Rating
ja-JP: コンテンツ評価

en: Member
ja-JP: 会員

en: Content Author
ja-JP: コンテンツの著者

en: Use the Rating Value instead of the amount set here.
ja-JP: ここでは設定数量の代わりに評価値を使用します。

en: Member Log Template
ja-JP: 会員ログテンプレート

en: Gravityform Submissions
ja-JP: 重力フォーム送信

en: No forms found.
ja-JP: フォームが見つかりませんでした。

en: Form: %s
ja-JP: フォーム: %s

en: New Topic
ja-JP: 新規トピック

en: New Topic Post
ja-JP: 新規トピック投稿

en: Topic authors can receive %_plural% for posting on their own Topic.
ja-JP: トピック投稿者は自分のトピックに投稿することにより%_plural%を受け取れます。

en: Deleted Topic Post
ja-JP: 削除済みのトピック投稿

en: BuddyPress: Members
ja-JP: BuddyPress: 会員

en: BuddyPress: Groups
ja-JP: BuddyPress: グループ

en: Insufficient Funds
ja-JP: 残高不足

en: New Comment
ja-JP: 新しいコメント

en: Deleted Comment
ja-JP: 削除されたコメント

en: Sending Gift
ja-JP: ギフト送信

en: Group Creation
ja-JP: グループ作成

en: If you use a negative value and the user does not have enough %_plural%, the "Create Group" button will be disabled.
ja-JP: 負の値を使用し、ユーザーが充分な%_plural%を持っていない場合、「グループを作成」ボタンは無効になります。

en: Joining Groups
ja-JP: グループに参加

en: Leaving Groups
ja-JP: グループを脱退

en: New Group Comments
ja-JP: 新規グループコメント

en: Awards %_plural% for affiliate signups, referring visitors and store sale referrals.
ja-JP: アフィリエイト登録、訪問者の紹介、紹介によるストアの売上に対して%_plural%を付与します。

en: Affiliate Signup
ja-JP: アフィリエイト登録

en: Referring Visitors
ja-JP: ビジターを参照

en: Referring Sales
ja-JP: セールス参照

en: Exchange Rate
ja-JP: 為替レート

en: How much is 1 %s worth in %s
ja-JP: %s 内の１の %s の価値はいくらですか

en: Log template - Payout
ja-JP: ログテンプレート - 支払い

en: Log template - Refund
ja-JP: ログテンプレート - 払い戻し

en: Events Manager
ja-JP: イベントマネージャー

en: Attending Event
ja-JP: 出席する

en: Cancelling Attendance
ja-JP: 出席キャンセル

en: %plural% for Sharing
ja-JP: 共有に対する%plural%

en: Your ShareThis public key is not set.
ja-JP: ShareThis の公開キーが設定されていません。

en: No ShareThis services detected. Please check your installation.
ja-JP: ShareThis のサービスが検出なし。インストールを確認してください。

en: rtMedia Galleries
ja-JP: rtMediaギャラリー

en: Photo Upload
ja-JP: 写真アップロード

en: Video Upload
ja-JP: ビデオアップロード

en: Music Upload
ja-JP: オーディオアップロード

en: WP Favorite Posts
ja-JP: WP お気に入り投稿

en: Adding Content to Favorites
ja-JP: お気に入りへのコンテンツの追加

en: Removing Content from Favorites
ja-JP: お気に入りからコンテンツを削除する

en: Contact Form 7 Form Submissions
ja-JP: Contact Form 7 のフォーム送信

en: Jetpack Subscriptions
ja-JP: Jetpack 購読

en: Site Subscriptions
ja-JP: サイトの購読

en: Comment Subscriptions
ja-JP: コメントの購読

en: Awards %_plural% for bbPress actions.
ja-JP: bbPress でのアクションに対して%_plural%を付与します。

en: New Forums
ja-JP: 新規フォーラム

en: Topic authors can receive %_plural% for replying to their own Topic.
ja-JP: トピック投稿者は自分のトピックに返信することにより%_plural%を受け取れます。

en: Reward with %plural%
ja-JP: %plural%で報酬

en: WooCommerce Product Reviews
ja-JP: WooCommerce 商品レビュー

en: BadgeOS
ja-JP: バッジ OS

en: Default settings for each BadgeOS Achievement type. These settings may be overridden for individual achievement type.
ja-JP: それぞれのバッジOS達成タイプのデフォルト設定。これらの設定は、個々の達成タイプに対して優先されることがあります。

en: Please setup your <a href="%s">default settings</a> before using this feature.
ja-JP: この機能を使用する前に<a href="%s">デフォルト設定</a>を設定してください。

en: %plural% to Award
ja-JP: 付与する%plural%

en: Use zero to disable
ja-JP: 無効にするにはゼロを使用しする

en: Deduction Log Template
ja-JP: 減額ログテンプレート

en: myCRED needs your attention.
ja-JP: myCRED はあなたの注意が必要です。

en: Run Setup
ja-JP: 設定を実行

en: myCRED Setup
ja-JP: myCRED 設定

en: %s Setup
ja-JP: %s 設定

en: Your First Point Type
ja-JP: 最初のポイントタイプ

en: Advanced Settings
ja-JP: 高度な設定

en: Whitelabel
ja-JP: ホワイトラベル

en: Create Point Type
ja-JP: ポイントタイプを作成

en: Hide
ja-JP: 非表示

en: Advanced
ja-JP: 高度な設定

en: Setup Complete!
ja-JP: セットアップが完了しました。

en: If you want to use advanced features such as Transfers, Point Purchases etc. your next step should be to enable and setup your add-ons.
ja-JP: 例えば移管、ポイントによる購入などの高度な機能を使用したい場合は、次のステップとしてアドオンを有効化し設定してください。

en: Setup Add-ons
ja-JP: アドオンの設定

en: View Settings
ja-JP: 表示設定

en: Set to decimals to zero if you prefer to use whole numbers.
ja-JP: 整数を使いたい場合は小数点以下はゼロに設定してください。

en: This feature requires WordPress Permalinks to be setup and enabled!
ja-JP: この機能はワードプレスのパーマリンクを設定か有効にする必要があります！

en: Click Update Settings to load the Remote API settings.
ja-JP: リモート API 設定を読み込むには「設定を更新」をクリックしてください。

en: Allow Remote Access
ja-JP: リモートアクセスを許可

en: Remote Access
ja-JP: リモートアクセス

en: API Key
ja-JP: API キー

en: Key
ja-JP: キー

en: 16, 24 or 32 characters
ja-JP: 16、24、または 32 文字

en: Required for this feature to work!<br />Minimum 12 characters.
ja-JP: この機能を動作させるためには必須! <br /> 最低 12 文字。

en: Key Length
ja-JP: キーの長さ

en: Generate New Key
ja-JP: 新しいキーを生成します。

en: Warning!
ja-JP: 警告 !

en: Keep this key safe! Those you share this key with will be able to remotely deduct / add / transfer %plural%!
ja-JP: このキーを安全に保管してください。キーを共有した人は、%plural%をリモートから減額・追加・移管できるようになります。

en: Incoming URI
ja-JP: 受信URI

en: The incoming call address. Remote calls made to any other URL will be ignored.
ja-JP: 受信アドレス。他のどのURLに作らリモート呼び出しは無視されます。

en: Debug Mode
ja-JP: デバッグモード

en: Remember to disable when not used to prevent mischievous calls from learning about your setup!
ja-JP: いたずらの呼び出しによってサイトの設定が知られるのを防ぐため、使用されていないときは無効化するのを忘れないでください。

en: Welcome to %s %s
ja-JP: %s %s へようこそ！

en: %s Overview
ja-JP: %s の概要

en: Total amount in circulation
ja-JP: 定期における総額

en: Awarded
ja-JP: 受賞

en: Deducted
ja-JP: 減額済み

en: myCRED requires WordPress 4.0 or higher. Version detected:
ja-JP: myCRED は WordPress 4.0以降が必要です。バージョンが検出されました:

en: myCRED requires PHP 5.3 or higher. Version detected:
ja-JP: myCRED は、PHP 5.3以降が必要です。バージョンが検出されました:

en: myCRED requires SQL 5.0 or higher. Version detected:
ja-JP: myCRED には SQL 5.0以降が必要です。検出バージョン:

en: The mcrypt PHP library must be enabled in order to use this plugin! Please check your PHP configuration or contact your host and ask them to enable it for you!
ja-JP: Mcrypt PHP ライブラリは、このプラグインを使用するために有効にする必要があります ！PHP の設定をあなたのホストに連絡しあなたのためを有効にするように確認し依頼てください！

en: Sorry but your WordPress installation does not reach the minimum requirements for running myCRED. The following errors were given:
ja-JP: Mcrypt PHP ライブラリは、このプラグインを使用するために有効にする必要があります ！ください、PHP の設定を確認してくださいまたはあなたのホストに連絡し、あなたのためを有効にするように依頼 ！

en: (%s) My Balance
ja-JP: 私の残高 (%s)

en: Title
ja-JP: タイトル

en: Include history
ja-JP: 履歴を挿入

en: History Title
ja-JP: 履歴タイトル

en: Number of entires
ja-JP: エントリーの数

en: Row layout
ja-JP: 行レイアウト

en: Show message when not logged in
ja-JP: ログインしていないときにメッセージを表示

en: Message
ja-JP: 本文

en: (%s) Leaderboard
ja-JP: リーダーボード（%s）

en: Based On
ja-JP: 準拠

en: Use "balance" to base the leaderboard on your users current balances or use a specific reference.
ja-JP: ユーザーの現在の残高をリーダーボードをベース又は特定の参照を使用するように "balance" を使用してください。

en: Reference Guide
ja-JP: リファレンスガイド

en: Visible to non-members
ja-JP: 非会員の可視

en: Number of users
ja-JP: ユーザー数

en: Offset
ja-JP: オフセット

en: Optional offset of order. Use zero to return the first in the list.
ja-JP: 命令のオフセット (オプション)。最初のリストに戻るゼロを使用します。

en: Order
ja-JP: 注文

en: Ascending
ja-JP: 昇順

en: Descending
ja-JP: 降順

en: Append current users position
ja-JP: 追加するユーザーの現在の位置

en: If the current user is not in this leaderboard, you can select to append them at the end with their current position.
ja-JP: 現在のユーザがこのリーダーボードにない場合、あなたはそれらの現在位置と終了時にそれらを追加することを選択することができます。

en: Timeframe
ja-JP: タイムフレーム

en: (%s) Wallet
ja-JP: ウォレット（%s）

en: Row Layout
ja-JP: 行レイアウト

en: Point
ja-JP: ポイント

en: Points
ja-JP: ポイント

en: Deleted
ja-JP: 削除済み

en: Deleted Item
ja-JP: 削除済みアイテム

en: General
ja-JP: 全般

en: User Related
ja-JP: 関連ユーザー

en: Post Related
ja-JP: 関連投稿

en: Comment Related
ja-JP: 関連コメント

en: Widget Related
ja-JP: 関連ウィジェット

en: Amount Related
ja-JP: 関連金額

en: Video Related
ja-JP: 関連ビデオ

en: and
ja-JP: および

en: Available Template Tags:
ja-JP: 使用可能なテンプレートタグ:

en: in total
ja-JP: 合計

en: per day
ja-JP: 1 日あたり

en: per week
ja-JP: １週あたり

en: per month
ja-JP: １月あたり

en: Maximum once | Maximum %d times
ja-JP[0]: 最大回

[ctx: e.g. 5 th]
en: %d th
ja-JP: %d番目

[ctx: e.g. 1 st]
en: %d st
ja-JP: %d番目

[ctx: e.g. 2 nd]
en: %d nd
ja-JP: %d番目

[ctx: e.g. 3 rd]
en: %d rd
ja-JP: %d番目

en: Could not find a CubePoints installation.
ja-JP: CubePoints インストールが見つかりませんでした。

en: No balances were imported.
ja-JP: 残高はインポートされませんでした。

en: No log entries were imported!
ja-JP: ログ履歴はインポートされませんでした！

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> balances were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
ja-JP: 完全なインポート - 合計<strong>%d</strong>の残高が正常にインポートされました。 <strong>%d</strong>件のスキップがありました。

en: View Users
ja-JP: ユーザーを表示

en: Import CubePoints
ja-JP: CubePoints をインポート

en: Import
ja-JP: インポート

en: Select what to import
ja-JP: 何かインポートするために選択

en: Log Entries Only
ja-JP: ログエントリのみ

en: CubePoints Balances Only
ja-JP: CubePoints 残高のみ

en: Log Entries and Balances
ja-JP: ログ履歴および残高

en: Import Balances %s
ja-JP: インポート残高%s

en: Choose a file from your computer:
ja-JP: お使いのコンピュータからファイルを選択:

en: Maximum size: %s
ja-JP: 最大サイズ: %s

en: OR enter path to file:
ja-JP: またはファイルへのパスを入力:

en: Delimiter
ja-JP: 区切り文字

en: Method
ja-JP: メソッド

en: Replace current balances with the amount in this CSV file
ja-JP: この CSV ファイルに量と現在の残高を交換してください

en: Adjust current balances according to the amount in this CSV file
ja-JP: この CSV ファイルの量に応じて、現在の残高を調整します

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> log entries were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
ja-JP: インポート完了 - 合計<strong>%d</strong>件のログ項目をインポートしました。<strong>%d</strong>件をスキップしました。

en: View Log
ja-JP: ログ参照

en: Import Log Entries %s
ja-JP: インポートログ項目 %s

en: Point type not found.
ja-JP: ポイントタイプが見つかりません。

en: You are excluded from using %s.
ja-JP: あなたは %s の使用から除外されている。

en: Your balance is too low to use this feature.
ja-JP: あなたの残高はこの機能を使用するには不足している。

en: Your current %s balance
ja-JP: あなたの現在の %s の残高

en: Minimum %s
ja-JP: 最低 %s

en: Point types not found.
ja-JP: ポイントタイプが見つかりません。

en: You must exchange at least %s!
ja-JP: あなたは少なくとも %s で交換する必要があります！

en: Insufficient Funds. Please try a lower amount.
ja-JP: 資金不足。低い額をお試しください。

en: Exchange from %s
ja-JP: %s から取引

en: Exchange to %s
ja-JP: %s で取引

en: You have successfully exchanged %s into %s.
ja-JP: %s は %s に正常に交換しています。

en: No instances found for this point type
ja-JP: このポイントタイプのインスタンスは見つかりませんでした。

en: Instance
ja-JP: インスタンス

en: A video ID is required for this shortcode
ja-JP: 動画IDはこのショートコードのために必要とされる

en: Data
ja-JP: 日付

en: User Missing
ja-JP: ユーザーは見つからない

en: Search Results
ja-JP: 検索結果

en: No log entries found
ja-JP: ログ項目が見つかりませんでした

en: Bulk Actions
ja-JP: 一括操作

en: Apply
ja-JP: 適用

en: Show all references
ja-JP: すべてのリファレンスを表示

en: Show in order
ja-JP: 順番に表示

en: Filter
ja-JP: 検索条件

en: 1 entry | %d entries
ja-JP[0]: %d件のエントリー

en: Show more details
ja-JP: さらに詳細を表示

en: No export options available.
ja-JP: 利用できるエクスポートのオプションがありません。

en: Search Log
ja-JP: ログ検索

en: search log entries
ja-JP: ログ履歴を検索

en: Website Registration
ja-JP: ウェブサイトの登録

en: Website Visit
ja-JP: ウェブサイトの訪問

en: Viewing Content (Member)
ja-JP: コンテンツ閲覧 (会員)

en: Viewing Content (Author)
ja-JP: コンテンツの表示（著者）

en: Logging in
ja-JP: ログイン中

en: Publishing Content
ja-JP: 公開コンテンツ

en: Approved Comment
ja-JP: 承認されたコメント

en: Unapproved Comment
ja-JP: 未承認のコメント

en: SPAM Comment
ja-JP: SPAM コメント

en: Link Click
ja-JP: リンクをクリック

en: Watching Video
ja-JP: ビデオ鑑賞

en: Visitor Referral
ja-JP: ビジター紹介

en: Signup Referral
ja-JP: 紹介をサインアップ

en: New Profile Update
ja-JP: 新しいプロフィールを更新

en: Profile Update Removal
ja-JP: プロフィール更新の削除

en: Avatar Upload
ja-JP: アバターのアップロード

en: New Friendship
ja-JP: 新規フレンド

en: Ended Friendship
ja-JP: フレンド拒否

en: New Profile Comment
ja-JP: 新規プロフィールのコメント

en: Profile Comment Deletion
ja-JP: プロフィールコメントの削除

en: New Message
ja-JP: 新規メッセージ

en: New Group
ja-JP: 新規グループ

en: Deleted Group
ja-JP: 削除されたグループ

en: New Group Forum Topic
ja-JP: 新しいグループピック

en: Edit Group Forum Topic
ja-JP: グループトピックの編集

en: New Group Forum Post
ja-JP: 新規グループの投稿

en: Edit Group Forum Post
ja-JP: グループ投稿の編集

en: Joining Group
ja-JP: グループへの参加

en: Leaving Group
ja-JP: グループからの脱退

en: New Group Avatar
ja-JP: 新しいグループのアバター

en: New Group Comment
ja-JP: 新しいグループのコメント

en: New Link
ja-JP: 新規リンク

en: Link Voting
ja-JP: 投票リンク

en: Link Update
ja-JP: リンク更新

en: New Forum (bbPress)
ja-JP: 新規フォーラム (bbPress)

en: New Forum Topic (bbPress)
ja-JP: 新規フォーラムトピック (bbPress)

en: Favorited Topic (bbPress)
ja-JP: お気に入りトピック (bbPress)

en: New Topic Reply (bbPress)
ja-JP: 新規トピックに返信 (bbPress)

en: Form Submission (Contact Form 7)
ja-JP: フォーム送信 (Contact Form 7)

en: Form Submission (Gravity Form)
ja-JP: フォーム送信 (Gravity Form)

en: New Forum Topic (SimplePress)
ja-JP: 新規フォーラムトピック（SimplePress）

en: New Forum Post (SimplePress)
ja-JP: 新規フォーラムポスト（SimplePress）

en: Affiliate Signup (AffiliateWP)
ja-JP: アフィリエイト登録 (AffiliateWP)

en: Referred Visit (AffiliateWP)
ja-JP: 招待訪問 (AffiliateWP)

en: Affiliate Referral (AffiliateWP)
ja-JP: アフィリエイト紹介 (AffiliateWP)

en: Referral Refund (AffiliateWP)
ja-JP: 招待払い戻し (AffiliateWP)

en: Adding a Rating
ja-JP: 評価の追加

en: Receiving a Rating
ja-JP: 評価を受ける

en: Poll Voting
ja-JP: 調査投票

en: Sending an Invite
ja-JP: 招待を送信

en: Accepting an Invite
ja-JP: 招待を受け入れる

en: Compound Interest
ja-JP: 複利

en: buyCRED Purchase (PayPal Standard)
ja-JP: buyCRED 購入 （PayPal 標準）

en: buyCRED Purchase (Skrill)
ja-JP: buyCRED 購入 （Skrill)

en: buyCRED Purchase (Zombaio)
ja-JP: buyCRED 購入 （Zombaio）

en: buyCRED Purchase (NETBilling)
ja-JP: buyCRED 購入 （NETBilling）

en: buyCRED Purchase (BitPay)
ja-JP: buyCRED 購入 （BitPay）

en: Coupon Usage
ja-JP: クーポンの使い方

en: Store Purchase (WooCommerce)
ja-JP: ストア購入 (WooCommerce)

en: Store Reward (WooCommerce)
ja-JP: 特典ストア (WooCommerce)

en: Product Review (WooCommerce)
ja-JP: 商品レビュー （WooCommerce）

en: Store Purchase (MarketPress)
ja-JP: ストア購入 (MarketPress)

en: Store Reward (MarketPress)
ja-JP: ストア報酬（MarketPress）

en: Store Purchase (WP E-Commerce)
ja-JP: ストア購入 (WP E-Commerce)

en: Event Payment (Event Espresso)
ja-JP: イベント支払い（イベントエスプレッソ）

en: Event Sale (Event Espresso)
ja-JP: イベントセール（イベントエスプレッソ）

en: Event Payment (Events Manager)
ja-JP: イベント支払い（イベントマネージャ）

en: Event Sale (Events Manager)
ja-JP: イベント販売（イベントマネージャ）

en: Transfer
ja-JP: 転送

en: Manual Adjustment by Admin
ja-JP: 管理者による手動調整

en: Banking
ja-JP: バンキング

en: Recurring Payouts
ja-JP: 定期配当

en: Setup mass %_singular% payouts for your users.
ja-JP: ユーザーに対する一括%_singular%配当を設定する。

en: %s Banking
ja-JP: %s バンキング

en: Warning
ja-JP: 警告

en: Enable
ja-JP: 有効化

en: Update Changes
ja-JP: 変更の更新

en: You do not have enough %plural% to send.
ja-JP: 送信するための%plural%が足りません。

en: You have exceeded your %limit% transfer limit.
ja-JP: あなたの %limit% は転送制限を超えています。

en: Transaction completed.
ja-JP: トランザクションが完了しました。

en: Security token could not be verified. Please contact your site administrator!
ja-JP: セキュリティトークンを検証できませんでした。サイト管理者に連絡してください！

en: Communications error. Please try again later.
ja-JP: 通信エラー。後ほどお試しください。

en: Recipient not found. Please try again.
ja-JP: 受信者がみつかりません。もう一度やり直してください。

en: Transaction declined by recipient.
ja-JP: トランザクションで受信者が減少しました。

en: Incorrect amount. Please try again.
ja-JP: 誤った金額。もう一度やり直してください。

en: This myCRED Add-on has not yet been setup! No transfers are allowed until this has been done!
ja-JP: このアドオンはmyCREDでまだ設定されていません！これが行われるまで転送は許可されません ！

en: Transfer Limit exceeded.
ja-JP: 転送の制限を超えました。

en: No limits.
ja-JP: 制限はありません。

en: Impose daily limit.
ja-JP: 日ごとの制限を設定する。

en: Impose weekly limit.
ja-JP: 毎週の制限を課します。

en: User Login (user_login)
ja-JP: ユーザーログイン (user_login)

en: User Email (user_email)
ja-JP: ユーザーメール (user_email)

en: Yes
ja-JP: はい

en: No
ja-JP: いいえ

en: Transfers
ja-JP: 転送

en: Reload
ja-JP: リロード

en: Autofill Recipient
ja-JP: 自動入力の受信者

en: Select what user details recipients should be autofilled by.
ja-JP: 詳細受信者で自動入力されるべきユーザーを選択します。

en: Limits
ja-JP: 限界

en: Limit Amount
ja-JP: 限度額

en: Log Templates
ja-JP: ログテンプレート

en: Log template for sending
ja-JP: ログを送信するためのテンプレート

en: Log template for receiving
ja-JP: 受信ログのテンプレート

en: Limit Template
ja-JP: 制限テンプレート

en: Balance Template
ja-JP: 残高テンプレート

en: Ranks for %s
ja-JP: %s のランク

en: Ranks
ja-JP: ランク

en: Rank
ja-JP: 順位

en: Add New
ja-JP: 新規作成

en: Edit Rank
ja-JP: ランク編集

en: New Rank
ja-JP: 新しいランク

en: View Rank
ja-JP: ランク表示

en: Search Ranks
ja-JP: ランク検索

en: No ranks found
ja-JP: ランクがみつかりません

en: No ranks found in Trash
ja-JP: ゴミ箱にランクがみつかりません

en: Rank Updated.
ja-JP: ランクを更新。

en: Rank Enabled.
ja-JP: ランクを有効にしました。

en: Rank Saved.
ja-JP: ランクを保存しました。

en: Completed - Total of %d users effected
ja-JP: 完成済み - %dのユーザーの合計が影響を受ける

en: Warning! All ranks will be deleted! This can not be undone!
ja-JP: 警告！すべてのランクが削除されます！これは元に戻すことはできません！

en: Are you sure you want to re-assign user ranks?
ja-JP: あなたはユーザーランクを再割り当てしてもよろしいですか？

en: Rank Title
ja-JP: ランクタイトル

en: Logo
ja-JP: ロゴ

en: Requirement
ja-JP: 必要条件

en: No Logo Set
ja-JP: ロゴ未設定

en: Any Value
ja-JP: 任意の値

en: Minimum %plural%
ja-JP: 最小%plural%

en: Maximum %plural%
ja-JP: 最大%plural%

en: Not Set
ja-JP: 未定義

en: Rank Features
ja-JP: ランクの特長

en: %plural% requirement
ja-JP: %plural%要件

en: Content
ja-JP: コンテント

en: Excerpt
ja-JP: 抜粋

en: Comments
ja-JP: コメント

en: Page Attributes
ja-JP: ページ属性

en: Custom Fields
ja-JP: カスタムフィールド

en: Display Order
ja-JP: 表示順序

en: Ascending - Lowest rank to highest
ja-JP: 昇順 - 最低ランクを最高に

en: Descending - Highest rank to lowest
ja-JP: 降順 - 最高ランクを最低に

en: Tools
ja-JP: ツール

en: Calculate Totals
ja-JP: 合計を計算します。

en: Do not show.
ja-JP: 表示しない。

en: Include in Profile Header.
ja-JP: プロフィールのヘッダーに含める。

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header.
ja-JP: "Profile" タブの下に含めるとヘッダーのプロフィールを作成します。

en: Template to use when showing a users Rank in BuddyPress. Use %rank_title% for the title and %rank_logo% to show the rank logo. HTML is allowed.
ja-JP: ユーザーがBuddyPressにランク表示するときに使用するテンプレート。ランクのロゴを表示するには、タイトルと %rank_logo% の %rank_title% を使用してください。 HTMLが許可されます。

en: Not installed
ja-JP: 未インストール

en: Include in Topic Replies
ja-JP: トピック返信を挿入

en: Include in Profile
ja-JP: プロフィールに挿入

en: Include in Topic Replies and Profile
ja-JP: トピック返信とプロフィールを挿入

en: Available Shortcodes
ja-JP: 利用可能なショートコード

en: User Meta Key
ja-JP: ユーザーメタキー

en: No. of ranks
ja-JP: ランク番号

en: Remove All Ranks
ja-JP: すべてのランクを削除

en: Assign Ranks to Users
ja-JP: ユーザーへのランクの割当て

en: Notifications
ja-JP: お知らせ

en: Use %entry% to show the log entry in the notice and %amount% for the amount.
ja-JP: 金額のお知らせと %amount% でログ履歴を表示を %entry% を使用します。

en: Restore to default
ja-JP: デフォルトに復元

en: Transient Lifespan
ja-JP: トランジェントライフスパン

en: The number of days a users notification is saved before being automatically deleted.
ja-JP: 日数は、ユーザーの通知が自動的に削除される前に保存されます。

en: Duration
ja-JP: 継続期間

en: Number of seconds before a notice is automatically removed after being shown to user. Use zero to disable.
ja-JP: 予告するまでの秒数は、自動的にユーザーに表示された後に削除されます。無効にするにはゼロにしてください。

en: Use the included CSS Styling for notifications.
ja-JP: 通知に含まれている CSS スタイルを使用します。

en: Email Notifications
ja-JP: メール通知

en: Email Notification
ja-JP: メール通知

en: Email Notice Updated.
ja-JP: メール通知を更新しました。

en: Email Notice Activated.
ja-JP: メール通知を有効にする。

en: Email Subject
ja-JP: メールの件名

en: Status
ja-JP: ステイタス

en: Not Active
ja-JP: 無効

en: Scheduled:<br /><strong>%1$s</strong>
ja-JP: 予約済み: <br /><strong>%1$s</strong>

en: Active
ja-JP: 有効

en: Active - Last run:<br /><strong>%1$s</strong>
ja-JP: 有効 - 最後の実行:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Missing instance for this notice!
ja-JP: この通知のためのインスタンスが見つかりません！

en: Sent To
ja-JP: 送信された

en: Administrator
ja-JP: 管理者

en: Both Administrator and User
ja-JP: 管理者とユーザー両方

en: All types
ja-JP: すべてのタイプ

en: Email Settings
ja-JP: メール設定

en: Available Template Tags
ja-JP: 利用可能なテンプレートタグ

en: Email Header
ja-JP: メールヘッダー

en: This notice will become active on:<br /><strong>%1$s</strong>
ja-JP: この通知は以下に有効化されます: <br /><strong>%1$s</strong>

en: This email notice is active.
ja-JP: このメール通知が有効になっています。

en: Send this email notice when...
ja-JP: このメールを送信するタイミング

en: Recipient:
ja-JP: 受信者:

en: Both
ja-JP: 両方(Both)

en: Senders Name:
ja-JP: 送信者名:

en: Senders Email:
ja-JP: 送信者メールアドレス:

en: Reply-To Email:
ja-JP: 返信先メールアドレス

en: CSS Styling
ja-JP: CSSスタイリング

en: Site Related
ja-JP: サイト関連

en: Your websites title
ja-JP: サイトのタイトル

en: Your websites address
ja-JP: サイトの URL

en: Your websites tagline (description)
ja-JP: サイトのタグライン (説明)

en: Your websites admin email
ja-JP: あなたのウェブサイトの管理者メールアドレス

en: Total number of blog members
ja-JP: サイトの会員総数

en: The users new balance
ja-JP: ユーザーが新しい残高

en: The users old balance
ja-JP: ユーザーの古い残高

en: The amount of points gained or lost in this instance
ja-JP: このインスタンスで得られたまたは失われたポイントの量

en: The log entry
ja-JP: 履歴

en: users balance changes
ja-JP: ユーザー残高変更

en: user gains %_plural%
ja-JP: ユーザーが%_plural%を取得

en: user lose %_plural%
ja-JP: ユーザーが%_plural%を喪失

en: users balance reaches zero
ja-JP: ユーザーの残高はゼロに達する

en: users balance goes minus
ja-JP: ユーザーの残高はマイナスになる

en: Badge Add-on
ja-JP: 残高アドオン

en: user gains a badge
ja-JP: ユーザーはバッジを獲得

en: Sell Content Add-on
ja-JP: コンテンツはアドオンプレイス

en: user buys content
ja-JP: ユーザーはコンテンツを購入する

en: authors content gets sold
ja-JP: 著者はコンテンツが販売されます

en: buyCREDs Add-on
ja-JP: ポイント管理アドオン

en: user buys %_plural%
ja-JP: ユーザーが%_plural%を購入

en: Transfer Add-on
ja-JP: トランスファーアドオン

en: user sends %_plural%
ja-JP: ユーザーが%_plural%を送信

en: user receives %_plural%
ja-JP: ユーザーが%_plural%を入手

en: Ranks Add-on
ja-JP: ランクアドオン

en: user is demoted
ja-JP: ユーザーが降格

en: user is promoted
ja-JP: ユーザーが昇格

en: Email Notices
ja-JP: メールの通知

en: Plain Text
ja-JP: プレーンテキスト

en: Schedule
ja-JP: 予約

en: WordPress Cron is disabled. Emails will be sent immediately.
ja-JP: WordPress の cron が無効になっています。メールはすぐに送信されます。

en: Send emails immediately
ja-JP: すぐにメールを送る

en: Send emails once an hour
ja-JP: 一時間に一回メールを送信

en: Send emails once a day
ja-JP: 一日一回メールを送る

en: Defaults
ja-JP: デフォルト

en: Reply-To:
ja-JP: 返信先:

en: Default Email Content
ja-JP: デフォルトのメールコンテンツ

en: Default email content.
ja-JP: デフォルトのメールコンテンツ

en: Unsubscribe
ja-JP: 登録解除

en: Email Notice
ja-JP: メールのお知らせ

en: There are no email notifications yet.
ja-JP: メール通知はまだありません。

en: Save Changes
ja-JP: 変更の保存

en: Statistics
ja-JP: 統計

en: Positive Values
ja-JP: 正の値

en: Negative Values
ja-JP: 負の値

en: Overview
ja-JP: 概要

en: Refresh
ja-JP: リフレッシュ

en: Your log is empty. No statistics can be shown.
ja-JP: あなたのログは空です。統計は表示しないことができます。

en: Badges
ja-JP: バッジ

en: Badge
ja-JP: バッジ

en: Edit Badge
ja-JP: バッジを編集

en: New Badge
ja-JP: 新規バッジ

en: View Badge
ja-JP: バッジを表示

en: Search Badge
ja-JP: バッジを検索

en: No badges found
ja-JP: バッジが見つかりません

en: No badges found in Trash
ja-JP: ゴミ箱にバッジが見つかりません

en: Badge Updated.
ja-JP: バッジを更新

en: Badge Enabled.
ja-JP: バッジを有効化しました。

en: Badge Saved.
ja-JP: バッジを保存しました。

en: Badge Name
ja-JP: バッジ名

en: Default Image
ja-JP: デフォルト画像

en: Requirements
ja-JP: 要件

en: Add Level
ja-JP: レベルを追加

en: Change Image
ja-JP: 画像の変更

en: Level
ja-JP: レベル

en: Badge Image
ja-JP: バッジ画像

en: Use as Badge
ja-JP: バッジとして使用

[ctx: Comparison of badge requirements. A AND B]
en: AND
ja-JP: と

[ctx: Comparison of badge requirements. A OR B]
en: OR
ja-JP: または

en: Badge Setup
ja-JP: バッジの設定

en: Assign Badge
ja-JP: バッジの割り当て

en: Remove Connections
ja-JP: 接続を削除

en: Optional image to show when a user has not earned this badge.
ja-JP: ユーザーがまだこのバッジを獲得していない場合に表示されるオプション画像。

en: Time(s)
ja-JP: 時間 (s)

en: In total
ja-JP: 合計

en: Level %d
ja-JP: レベル %d

en: Select Point Type
ja-JP: ポイントタイプを選択

en: Show all badges, including badges users have not yet earned.
ja-JP: ユーザーがまだ獲得していないのバッジを含め、すべてのバッジを表示します。

en: Include in Forum Replies
ja-JP: フォーラムの返信に挿入

en: Include in Profile and Forum Replies
ja-JP: プロフィールやフォーラムの返信に挿入

en: No image set
ja-JP: 画像未設定

en: Select a level
ja-JP: レベルを選択

en: Earned
ja-JP: 獲得

en: No users has yet earned this badge.
ja-JP: このバッジを獲得したユーザーはまだいません。

en: Coupons
ja-JP: クーポン

en: Coupon
ja-JP: クーポン

en: Create New
ja-JP: 新規作成

en: Edit Coupon
ja-JP: クーポン編集

en: New Coupon
ja-JP: 新しいクーポン

en: Search coupons
ja-JP: クーポン検索

en: No coupons found
ja-JP: クーポンがみつかりません

en: No coupons found in Trash
ja-JP: ゴミ箱にクーポンがみつかりません

en: Coupon updated.
ja-JP: クーポン更新

en: Coupon published.
ja-JP: クーポン購入

en: Coupon Code
ja-JP: クーポンコード

en: Value
ja-JP: 入力値

en: Used
ja-JP: 使用済

en: Expires
ja-JP: 利用期限

en: 1 time | %d times
ja-JP[0]: %d回

en: Per User
ja-JP: ユーザー数

en: Expired
ja-JP: 期限切れ

en: In %s time
ja-JP: %s の時間

en: Coupon Setup
ja-JP: クーポンの設定

en: Coupon Limits
ja-JP: 限定クーポン

en: Coupon Requirements
ja-JP: クーポンの要件

en: Select the point type that this coupon is applied.
ja-JP: このクーポンを適用するポイントタイプを選択してください。

en: Expire
ja-JP: 有効期限が切れる

en: Optional date when this coupon expires. Expired coupons will be trashed.
ja-JP: オプションの日付でこのクーポンの有効期限が切れる。期限切れのクーポンはゴミ箱に移動されます。

en: Global Maximum
ja-JP: 全体の最大回数

en: User Maximum
ja-JP: ユーザーの最大回数

en: The maximum number of times this coupon can be used by a user.
ja-JP: このクーポンはユーザーが使用できる最大回数。

en: Minimum Balance
ja-JP: 最低限の残りポイント

en: Optional minimum balance a user must have in order to use this coupon. Use zero to disable.
ja-JP: オプションの最低残高でユーザーがこのクーポンを使用するために持っている必要があります。無効にするにはゼロを使用してください。

en: Maximum Balance
ja-JP: 最大残高

en: Optional maximum balance a user can have in order to use this coupon. Use zero to disable.
ja-JP: オプションの最大残高をこのクーポンを使用するためにユーザーが持っている必要があります。無効にするにはゼロを使用します。

en: Invalid Coupon Message
ja-JP: 無効なクーポンメッセージ

en: Message to show when users try to use a coupon that does not exists.
ja-JP: ユーザーが存在しないクーポンを使用しようとするとメッセージが表示されます。

en: Expired Coupon Message
ja-JP: 期限切れのクーポンのメッセージ

en: Message to show when users try to use that has expired.
ja-JP: ユーザーはその期限が切れてい使用しようとするとメッセージが表示されます。

en: Minimum Balance Message
ja-JP: 最低残高メッセージ

en: Message to show when a user does not meet the minimum balance requirement. (if used)
ja-JP: ユーザーが最低残高の要件を満たしていないとメッセージが表示されます。 （使用する場合）

en: Maximum Balance Message
ja-JP: 最大残高メッセージ

en: Message to show when a user does not meet the maximum balance requirement. (if used)
ja-JP: ユーザーが最大残高の要件を満たしていないとメッセージが表示されます。 （使用する場合）

en: User Limit Message
ja-JP: ユーザー制限メッセージ

en: Message to show when the user limit has been reached for the coupon.
ja-JP: ユーザー制限がクーポンで制限に達したときにメッセージが表示されます。

en: Success Message
ja-JP: 成功メッセージ

en: Message to show when a coupon was successfully deposited to a users account.
ja-JP: クーポンが正常にユーザーのアカウントに入金されたときにメッセージが表示されます。

en: Log entry for successful coupon redemption. Use %coupon% to show the coupon code.
ja-JP: 成功したクーポン特典交換のためのエントリをログに記録します。クーポンコードを表示するには %coupon% を使用してください。

en: Error
ja-JP: エラー

en: Profit Share
ja-JP: 利益の共有

en: Leave empty to use the default.
ja-JP: デフォルト値を使用する場合は空白のまま。

en: Sell Content
ja-JP: 販売コンテンツ

en: Post Types
ja-JP: 投稿タイプ

en: Hour(s)
ja-JP: 時間

en: Expiration
ja-JP: 有効期限

en: Button Label
ja-JP: ボタンのラベル

en: Transactions
ja-JP: 取引

en: Never expires
ja-JP: 期限切れなし

en: Price
ja-JP: 値段

en: Ignore Manual Adjustments
ja-JP: 手動調整を無視

en: %plural% interest rate payment
ja-JP: 金利支払いへの%plural%

en: Year
ja-JP: 年

en: Month
ja-JP: 月

en: Day
ja-JP: 日

en: Interest Rate
ja-JP: 金利

en: Comma separated list of user IDs
ja-JP: コンマ区切りのユーザー ID 一覧

en: Stopped
ja-JP: 停止中

en: View
ja-JP: 表示

en: Exclude Users
ja-JP: 除外ユーザー

en: Start Date
ja-JP: 開始日時

en: Last Run
ja-JP: 前回の実行

en: Payout
ja-JP: 支払い

en: Completed
ja-JP: 完了

en: Frequency
ja-JP: 頻度

en: Repeat
ja-JP: 繰り返し

en: Exclude:
ja-JP: 除外:

en: Next Run
ja-JP: 次回の実行

en: Hourly
ja-JP: １時間ごと

en: Hour
ja-JP: 時

en: Daily
ja-JP: 日

en: Weekly
ja-JP: 週

en: Week
ja-JP: 週

en: Monthly
ja-JP: 月

en: Quarterly
ja-JP: 四半期

en: Quarter
ja-JP: 四半期

en: Semiannually
ja-JP: 半期

en: Annually
ja-JP: 毎年

en: Annual
ja-JP: 年次

en: Payments
ja-JP: 支払い

en: Pay Now
ja-JP: 今すぐ支払う

en: Payment for Event Registration
ja-JP: イベント登録のための支払い

en: Total Cost
ja-JP: 総消費

en: Balance After Purchase
ja-JP: 購入後の残高

en: Activate %s
ja-JP: %s のアクティブ化

en: Deactivate %s
ja-JP: %s の非アクティブ化

en: Gateway Settings
ja-JP: 支払い方法の設定

en: How many %s is 1 %s worth?
ja-JP: １は %s の価値はいくら %s です？

en: Gateway Title
ja-JP: ゲートウェイタイトル

en: Title to show on Payment page
ja-JP: タイトルは支払いページに表示する

en: Payment Type
ja-JP: お支払い方法のタイプ

en: Title to show on receipts and logs
ja-JP: タイトルは領収書と履歴に表示する

en: Pay Button
ja-JP: 支払いボタン

en: Important!
ja-JP: 重要 !

en: You can disable purchases using this gateway by adding a custom Event Meta: <code>mycred_no_sale</code>
ja-JP: カスタムイベントメタを追加することでこのゲートウェイを使用して購入を無効にすることができます: <code>mycred_no_sale</code>

en: Users must be logged in to use this gateway!
ja-JP: ユーザーはこのゲートウェイを使用するには、ログインする必要があります！

en: Profit Sharing
ja-JP: 利益配分

en: Option to share sales with the product owner. Use zero to disable.
ja-JP: オプションでは、商品の所有者と販売を共有することができます。無効にするにはゼロを使用してください。

en: Templates
ja-JP: テンプレート

en: Solvent users
ja-JP: 支払いユーザー

en: Message to show users on the payment page before they are charged. Leave empty to hide.
ja-JP: 課金される前にメッセージは支払いページでユーザーを表示します。非表示にする場合は空のままにしておきます。

en: Insolvent users
ja-JP: 支払不能のユーザー

en: Message to show users who do not have enough points to pay.
ja-JP: メッセージには支払うために十分なポイントを持っていないユーザーを表示します。

en: Visitors
ja-JP: ビジター

en: Message to show visitors (users not logged in) on the payment page.
ja-JP: メッセージは支払いページでビジター（ユーザーがログインしていない）を表示されます。

en: Payment for tickets to %link_with_title%
ja-JP: %link_with_title%にチケットのお支払い

en: Ticket refund for %link_with_title%
ja-JP: %link_with_title% のためのチケットの払い戻し

en: Pay using your %_plural% balance
ja-JP: %_plural%残高を使って支払う

en: Pay
ja-JP: 支払い

en: Thank you for your payment!
ja-JP: お支払いいただきありがとうございます！

en: I'm sorry but you can not pay for these tickets using %_plural%
ja-JP: %_plural%を使ってこれらのチケットを支払うことができません。

en: Ticket Type
ja-JP: チケットタイプ

en: Spaces
ja-JP: スペース

en: Balance After Payment
ja-JP: お支払い後の残高

en: Click to toggle
ja-JP: 切り替えをクリックします

en: %s Payments
ja-JP: %s 支払い

en: Disabled - Users CAN NOT pay for tickets using %plural%.
ja-JP: 無効 - ユーザーは%plural%を使ってチケットの支払いをすることはできません。

en: Single - Users can ONLY pay for tickets using %plural%.
ja-JP: シングル - ユーザーは%plural%のみを使ってチケットの支払いをすることはできません。

en: Multi - Users can pay for tickets using other gateways or %plural%.
ja-JP: マルチ - ユーザーは他のゲートウェイまたは%plural%を使ってチケットの支払いをすることができます。

en: Refunds
ja-JP: 払い戻し

en: The percentage of the paid amount to refund if a booking gets cancelled. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings.
ja-JP: 予約がキャンセルされる場合は支払った金額の割合を返金する。払い戻しを許可しない場合にはゼロを使用してください。 "Rejected" は払い戻しは予約に許可されれていません。

en: Purchases
ja-JP: 購入

en: Payment Link Label
ja-JP: 支払リンクラベル

en: The payment link shows / hides the payment form under "My Bookings". No HTML allowed.
ja-JP: 支払いリンク表示 / "My Bookings"の支払いフォームを非表示にします。HTMLは許可されていません。

en: Payment Header
ja-JP: 支払いヘッダー

en: Shown on top of the payment form. No HTML allowed.
ja-JP: 決済フォームの上部に表示。HTMLは許可されていません。

en: The button label for payments. No HTML allowed!
ja-JP: 支払いのためのボタンのラベル。HTMLは許可されていません。

en: Messages
ja-JP: メッセージ

en: Successful Payments
ja-JP: 成功した支払い

en: No HTML allowed!
ja-JP: HTMLが許可されていません！

en: Payment for Order: #%order_id%
ja-JP: 注文の支払い: #%order_id%

en: Store sale
ja-JP: 店舗販売

en: You must be logged in to use this gateway
ja-JP: あなたはこの支払い方法を使用するにはログインする必要があります

en: Insufficient Funds.
ja-JP: 資金不足

en: Deduct the amount from your balance.
ja-JP: 残高から減額する。

en: Item
ja-JP: 品目

en: Your current balance
ja-JP: あなたの現在の残高

en: You can not use this gateway.
ja-JP: あなたはこの支払い方法を使用することはできません

en: Log Template for Payments
ja-JP: 支払い用のテンプレートをログ

en: Instructions
ja-JP: 注意事項

en: Optional instructions to show users when selecting this gateway. Leave empty to hide.
ja-JP: このゲートウェイを選択する際にオプション命令はユーザーが表示されます。非表示にする場合には空のままにしておきます。

en: Message to show visitors who are not logged in.
ja-JP: メッセージはログインしていない訪問者を表示します。

en: Message to show when users does not have enough %plural% to pay using this gateway.
ja-JP: ユーザーがこのゲートウェイを使用して支払うための十分な%plural%を持っていない場合に表示するメッセージ。

en: Enable/Disable
ja-JP: 有効化 / 無効化

en: Enable myCRED Payment
ja-JP: myCRED支払いを有効にする

en: Users who are not logged in or excluded from using myCRED will not have access to this gateway!
ja-JP: myCREDを使用してからログインしてか、除外されていないユーザーは、このゲートウェイにアクセスすることはできません！

en: Title to show for this payment option.
ja-JP: タイトルはこの支払いオプションに表示します。

en: Pay with myCRED
ja-JP: myCREDで支払う

en: Customer Message
ja-JP: カスタマメッセージ

en: Refund Log Template
ja-JP: ログテンプレートを払い戻す

en: Select the point type users can use to pay.
ja-JP: ユーザーが支払いに使えるポイントタイプを選択してください。

en: How much is 1 %_singular% worth in %currency%?
ja-JP: どの程度の1 %_singular% は %currency%で価値がある？

en: Show Total
ja-JP: 合計表示

en: Show the final price in %_plural% .
ja-JP: %_plural%で最終価格を表示。

en: Show in Cart
ja-JP: カートで表示

en: Show on Checkout Page
ja-JP: 支払いページに表示

en: Show in Cart and on Checkout Page
ja-JP: カートおよび支払いページに表示

en: Order Total in %_plural%
ja-JP: %_plural%での注文合計額

en: Log entry template for profit sharing.
ja-JP: 利益分配のための入力テンプレートをログに記録します。

en: Log entry template for refunds of profit shares.
ja-JP: 利益株式の払い戻しのための入力テンプレートをログに記録します。

en: You must be logged in to pay with %_plural%
ja-JP: %_plural%で支払うにはログインが必要です

en: You can not use this gateway. Please try a different payment option.
ja-JP: このゲートウェイを使用することができます。別の支払いオプションをお試しください。

en: Insufficient funds.
ja-JP: 資金不足

en: Your account has successfully been charged.
ja-JP: あなたのアカウントが正常に変更されています。

en: (%s) Transfer
ja-JP: (%s) 転送

en: Allow transfers between users.
ja-JP: ユーザー間の転送を許可します。

en: Show users balance
ja-JP: ユーザー残高の表示

en: Show users limit
ja-JP: ユーザー制限の表示

en: Recipient
ja-JP: 受取人

en: username
ja-JP: ユーザー名

en: email
ja-JP: メール

en: recipients %s
ja-JP: 受信者 %s

en: No users found with this rank
ja-JP: このランクにユーザーが見つかりません

en: Rank ID is required!
ja-JP: ランクID が必須です ！

en: Hooks
ja-JP: フック

en: Total %s:
ja-JP: 合計 %s:

en: Total amount of %s in circulation
ja-JP: 定期における %s の合計額

en: Total gains (%)
ja-JP: 総利益 (%)

en: Total loses (%)
ja-JP: 総損失 (%)

en: Total Gained: %s
ja-JP: 合計獲得: %s

en: Total Spent: %s
ja-JP: 合計消費: %s

en: This Year
ja-JP: 今年

en: Gained
ja-JP: 獲得

en: Lost
ja-JP: 消費

en: Most common ways your users have lost or spent points during this period.
ja-JP: 最も一般的な方法でユーザーが紛失またはこの期間の間にポイントを消費した。

en: Most common ways your users have lost or spent %_plural% during this period.
ja-JP: この期間中にユーザーが%_plural%を喪失・消費した最も一般的な方法。

en: Loses in the last 10 days
ja-JP: 過去 10 日間の消費

en: No data found
ja-JP: データが見つかりません

en: Most common ways your users have gained points during this period.
ja-JP: 最も一般的な方法あなたのユーザーがこの期間中にポイントを獲得している。

en: Most common ways your users have gained %_plural% during this period.
ja-JP: この期間中にユーザーが%_plural%を取得した最も一般的な方法。

en: Gains in the last 10 days
ja-JP: 過去10日間の利益

en: Level %s
ja-JP: レベル %s

[ctx: Point type name]
en: You can not pay using %s
ja-JP: %s を使って支払うことはできません

[ctx: all post type name]
en: All %s
ja-JP: %s 一覧

en: Cost
ja-JP: コスト

en: Never
ja-JP: 永遠

en: Select currency
ja-JP: 通貨を選択してください

en: Test Payment
ja-JP: テスト支払い

en: Payment
ja-JP: お支払い

en: First Name
ja-JP: 名

en: Last Name
ja-JP: 姓

en: Address Line 1
ja-JP: 住所1

en: Address Line 2
ja-JP: 住所2

en: City
ja-JP: 都市

en: Zip
ja-JP: 郵便番号

en: State
ja-JP: 州・都道府県

en: Country
ja-JP: 国名

en: Choose Country
ja-JP: 国の選択

en: %s Purchase
ja-JP: %s の購入

[ctx: buyCRED order description]
en: Item
ja-JP: 項目

en: Continue to %s
ja-JP: %s で続行

en: Click here if you are not automatically redirected
ja-JP: 自動的にリダイレクトされない場合はこちらをクリック

en: January
ja-JP: 1月

en: February
ja-JP: 2月

en: March
ja-JP: 3月

en: April
ja-JP: 4月

en: May
ja-JP: 5月

en: June
ja-JP: 6月

en: July
ja-JP: 7月

en: August
ja-JP: 8月

en: September
ja-JP: 9月

en: October
ja-JP: 10月

en: November
ja-JP: 11月

en: December
ja-JP: 12月

[ctx: Post Type General Name]
en: Pending Payments
ja-JP: 保留中の支払い

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Pending Payment
ja-JP: 保留中の支払い

en: Pending Payments
ja-JP: 保留中の支払い

en: Edit Pending Payment
ja-JP: 保留中の支払いを編集

en: Not found in Trash
ja-JP: ゴミ箱に見つかりませんでした

en: Transaction ID
ja-JP: トランザクション ID

en: Buyer
ja-JP: 購入者

en: Gateway
ja-JP: 決済代行サービス

en: Type
ja-JP: 種別

en: Pay Out
ja-JP: 支払う

en: Save
ja-JP: 保存する

en: Trash
ja-JP: ゴミ箱

en: Payer
ja-JP: 支払者

en: Currency
ja-JP: 通貨

en: No pending payments found
ja-JP: 保留中の支払いが見つかりませんでした

en: Payment Gateways
ja-JP: 支払い方法

en: Please login to purchase %_plural%
ja-JP: %_plural%を購入するにはログインしてください

en: Gift purchase from %display_name%.
ja-JP: %display_name% からギフト購入

en: Select the point types that users can buy. You must select at least one!
ja-JP: ユーザーが購入することができるポイントタイプを選択してください。最低ひとつは選ぶ必要があります。

en: Minimum amount of %plural% a user must purchase. Will default to %cred%.
ja-JP: ユーザーが購入する必要がある%plural%の最小額。デフォルトは %cred% です。

en: Show seperate log for %_plural% purchases.
ja-JP: %_plural%購入用の個別ログを表示する。

en: Redirects
ja-JP: 転送

en: Redirect to URL
ja-JP: URL へ転送

en: Login Message
ja-JP: ログインメッセージ

en: Gifting
ja-JP: ギフト

en: Allow users to buy %_plural% for other users.
ja-JP: ユーザーが他のユーザーのために%_plural%を購入することを許可する。

en: Allow users to buy %_plural% for content authors.
ja-JP: ユーザーがコンテンツ作者のために%_plural%を購入することを許可する。

en: buyCRED Purchase Log
ja-JP: buyCRED 購入ログ

en: Purchase Log
ja-JP: 購入ログ

en: %s Payment Gateways
ja-JP: 支払い方法 %s

en: Sandbox Mode
ja-JP: サンドボックスモード

en: Enable for test purchases.
ja-JP: テストの購入のために有効にします。

en: More Gateways
ja-JP: 複数の支払い方法

en: Payed
ja-JP: 支払われた

en: No purchases found
ja-JP: 購入が見つかりませんでした

[ctx: Points Name]
en: Buying %s
ja-JP: %s を購入

[ctx: Buying Points]
en: Buying %s
ja-JP: %s を購入

en: Buy Now
ja-JP: 今すぐ購入

en: Please setup this gateway before attempting to make a purchase!
ja-JP: 購入試行の前にこのゲートウェイの設定を行ってください。

en: Continue
ja-JP: 次へ

en: Exchange Rates
ja-JP: 為替レート

en: Price mismatch. Expected: %s Received: %s
ja-JP: 価格の不一致。想定: %s、受取: %s

en: Currency mismatch. Expected: %s Received: %s
ja-JP: 通貨の不一致。想定: %s、受取: %s

en: Payment not completed. Received: %s
ja-JP: お支払いが完了していません。受取: %s

en: Failed to credit users account.
ja-JP: ユーザーのアカウント与信が失敗しました。

en: Processing payment &hellip;
ja-JP: 支払い処理中 &hellip;

en: Could not create a BitPay Invoice. Please contact the site administrator!
ja-JP: BitPay 請求書を作成できませんでした。サイト管理者に連絡してください。

en: Bitpay returned the following error message:
ja-JP: Bitpay で次のエラーメッセージが返されました:

en: Currency Code
ja-JP: 通貨コード

en: Item Name
ja-JP: 項目名

en: Description of the item being purchased by the user.
ja-JP: ユーザによって購入される項目の説明。

en: Transaction Speed
ja-JP: 処理速度

en: High
ja-JP: 高

en: Medium
ja-JP: 中

en: Low
ja-JP: 低

en: Full Notifications
ja-JP: すべての通知

en: Account ID
ja-JP: アカウント ID

en: Site Tag
ja-JP: サイトタグ

en: Order Integrity Key
ja-JP: 注文連携キー

en: Found under Step 12 on the Fraud Defense page.
ja-JP: フィッシング防御ページの手順12の下にある。

en: Postback CGI URL
ja-JP: ポストバック CGI URL

en: For this gateway to work, you must login to your NETbilling account and edit your site. Under "Default payment form settings" make sure the Postback CGI URL is set to the above address and "Return method" is set to POST.
ja-JP: 動作させるためにはこの支払い方法では、あなたのNETbillingのアカウントにログインしてサイトを編集する必要があります。 "Default payment form settings" の下では、ポストバックのCGI URLがPOSTに設定されている上記のアドレスと "Return method" に設定されていることを確認してください。

en: Incorrect Credit Card number
ja-JP: 誤ったクレジットカード番号

en: The credit card entered is past its expiration date.
ja-JP: 入力されたクレジットカードは有効期限を過ぎている。

en: The CVV2 number entered is not valid.
ja-JP: 入力されたCVV2番号が有効ではありません。

en: The bank routing number entered is not valid.
ja-JP: 入力された銀行コード番号が有効ではありません。

en: The bank account number entered is not valid.
ja-JP: 入力された銀行口座番号が有効ではありません。

en: Duplicate transaction. Received: %s
ja-JP: 重複取引。受取: %s

en: Live transaction while debug mode is enabled! Received: %s
ja-JP: デバッグモード有効化中のライブ取引です。受取: %s

en: Site ID
ja-JP: サイトID

en: GW Password
ja-JP: GW パスワード

en: Pricing ID
ja-JP: 価格 ID

en: Logo URL
ja-JP: ロゴ URL

en: IP Verification
ja-JP: IP 検証

en: Do not verify that callbacks are coming from Zombaio.
ja-JP: コールバックがZombaioから来ていることを確認していません。

en: Language
ja-JP: 言語

en: Postback URL (ZScript)
ja-JP: ポストバックURL (ZScript)

en: For this gateway to work, login to ZOA and set the Postback URL to the above address and click validate.
ja-JP: このゲートウェイが機能するためには、ZOAにログインし上記のアドレスにPostbackurlを設定し確認をクリックします。

en: Success
ja-JP: 成功

en: Thank you for your purchase
ja-JP: お支払いいただきありがとうございます

[ctx: Return label. %s = Website name]
en: Return to %s
ja-JP: %s に戻る

en: Account Email
ja-JP: アカウントメール

en: Return to
ja-JP: 戻る

en: Product:
ja-JP: 商品:

en: Gift to:
ja-JP: ギフト:

en: (author)
ja-JP: (著者)

en: Merchant Account Email
ja-JP: 加盟店アカウントのメールアドレス

en: Secret Word
ja-JP: 秘密の言葉

en: Confirmation Email
ja-JP: 確認メール

en: Checkout Page
ja-JP: 決済ページ

en: If left empty, your account email is used as title on the Skill Payment Page.
ja-JP: 空のままにすると、アカウントのメールアドレスがSkill支払いページ上のタイトルとして使用されます。

en: The URL to the image you want to use on the top of the gateway. For best integration results we recommend you use logos with dimensions up to 200px in width and 50px in height.
ja-JP: 画像のURLは、ゲートウェイ上に使用したい。最高の表示をするために我々はあなたが、横幅は最大200pxと高さは50pxでサイズのロゴを使用することをお勧めします。

en: Confirmation Note
ja-JP: 確認書

en: Optional text to show user once a transaction has been successfully completed. This text is shown by Skrill.
ja-JP: トランザクションが正常に完了した後、任意のテキストは、ユーザーが表示されます。このテキストは、Skrillで示されている。
