Plugins - myCRED - Stable (latest release) - en to fr-FR translation catalogue (781 entries)

en: %s Log Import
fr-FR: Importation du journal %s

en: Import log entries via a CSV file.
fr-FR: Importation des données de connexion via un fichier CSV

en: %s Balance Import
fr-FR: Import des soldes %s

en: %s CubePoints Import
fr-FR: Importation CubePoints %s

en: Import CubePoints log entries and / or balances.
fr-FR: Importe les données de onnexion CubePoints et/ou les soldes

en: Processing...
fr-FR: Chargement en cours...

en: Sent
fr-FR: Envoyer

en: Error - Try Again
fr-FR: Erreur - essayez encore une fois

en: About %s
fr-FR: A propos de %s

en: Awesome People
fr-FR: On les remercie

en: Balance
fr-FR: Solde

en: History
fr-FR: Histoire

en: Setup
fr-FR: Installer

en: Settings
fr-FR: Paramètres (Réglages)

en: Make sure to backup your database and files before updating, in case anything goes wrong!
fr-FR: Agissez prudemment en sauvegardant votre base de données et vos fichiers avant de lancer la mise à jour.

en: This Hook has no settings
fr-FR: Ce hook n'a pas de paramètre.

en: No limit
fr-FR: Illimité

en: Once every 24 hours
fr-FR: Une fois toutes les 24h

en: Once every 7 days
fr-FR: Une fois tous les 7 jours

en: Once per day (reset at midnight)
fr-FR: Une fois par jour (remise à zéro à minuit)

en: Select
fr-FR: S&eacute;lection

en: click to close
fr-FR: cliquez pour fermer

en: click to open
fr-FR: cliquez pour ouvrir

en: Settings Updated
fr-FR: Les paramètres ont étés mis à jour

en: Update Balance
fr-FR: Mettre à jour le solde

en: User is excluded
fr-FR: Cet utilisateur est exclu

en: Log Entry can not be empty
fr-FR: Le champ ne peut pas être vide.

en: Amount can not be zero
fr-FR: Le montant ne peut pas être zéro

en: Date
fr-FR: Daté

en: Time
fr-FR: Horaire

en: Entry
fr-FR: Motif

en: Edit Users Balance
fr-FR: Modifier le solde des utilisateurs

en: Close
fr-FR: Fermé

en: Excluded
fr-FR: Exclus

en: Total
fr-FR: Prix total

en: Adjust
fr-FR: Ajustement

en: Edit
fr-FR: Éditer

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: ID
fr-FR: N°

en: Username
fr-FR: Nom d’utilisateur

en: Current Balance
fr-FR: Solde actuel

en: Amount
fr-FR: Montant

en: A positive or negative value
fr-FR: Une valeur positive ou négative

en: Log Entry
fr-FR: Journal d'activité

en: optional
fr-FR: optionel

en: Accounts successfully reset
fr-FR: Remise à zéro du compte réussie

en: No users found to export
fr-FR: Aucun utilisateur à exporter

en: Warning! All entries in your log will be permanently removed! This can not be undone!
fr-FR: Attention ! Toutes les entrées seront définitivement supprimées. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: All log entries belonging to deleted users will be permanently deleted! This can not be undone!
fr-FR: Toutes les entrées appartenant aux utilisateurs supprimés seront définitivement détruites. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Warning! All user balances will be set to zero! This can not be undone!
fr-FR: Attention ! Les soldes de tous les utilisateurs seront remis à zéro. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Done!
fr-FR: Terminé !

en: %s Settings
fr-FR: Configuration de %s

en: Core Settings
fr-FR: Parametrages de base

en: Labels
fr-FR: Intitulés

en: Format
fr-FR: Format d'affichage

en: Prefix
fr-FR: Préfixe

en: Separators
fr-FR: Séparateurs

en: Decimals
fr-FR: Décimales

en: Suffix
fr-FR: Suffixe

en: Tip
fr-FR: Astuce

en: Security
fr-FR: Sécurité

en: Delete log entries when user is deleted.
fr-FR: supprimer les données attachées lors de la suppression de l'utilisateur

en: Management
fr-FR: Gestion et management

en: Entries
fr-FR: Messages

en: Actions
fr-FR: Action

en: Empty Log
fr-FR: Journal vide

en: Users
fr-FR: Abonn&eacute;s

en: Set all to zero
fr-FR: Tout remettre à zéro

en: Point Types
fr-FR: Types de Points

en: Meta Key
fr-FR: Mot-clé

en: Label
fr-FR: Libellé

en: Delete
fr-FR: Suppirmer

en: Add New Type
fr-FR: Ajouter un nouveau type

en: Update Settings
fr-FR: Mise à jour des réglages

en: Identify users by
fr-FR: Identifer les utilisateurs par

en: User ID
fr-FR: ID

en: User Email
fr-FR: E-mail de l’utilisateur

en: User Login
fr-FR: ID de l'utilisateur

en: Use ID if you intend to use this export as a backup of your current site while Email is recommended if you want to export to a different site.
fr-FR: Utilisez ID si vous avez l'intention d'utiliser l'exportation à titre de sauvegarde du site actuel. Nous vous recommandons d'utiliser l'adresse mail si vous comptez exploiter les données sur un autre site.

en: Import Log Entry
fr-FR: Import du journal d'entrées

en: Optional log entry to use if you intend to import this file in a different %s installation.
fr-FR: Entrées de journal optionnelles si vous voulez importer ce fichier dans une installation %s différente.

en: Add-ons
fr-FR: Modules

en: Give your users badges based on their interaction with your website.
fr-FR: Donner à vos utilisateurs des badges basés sur leurs interactions avec votre site.

en: Setup recurring payouts or offer / charge interest on user account balances.
fr-FR: Paramétrez les paiements réguliers ou offres / pénalités et intérêts relatifs aux soldes de comptes de vos utilisateurs.

en: The <strong>buy</strong>CRED Add-on allows your users to buy points using PayPal, Skrill (Moneybookers) or NETbilling. <strong>buy</strong>CRED can also let your users buy points for other members.
fr-FR: Le module additionnel <strong>buy</strong>CRED permet l'achat de points aux utilisateurs titulaires d'un compte PayPal, Skrill (Moneybookers) ou NETbilling. buyCRED permet également à un utilisateur d'acheter des points pour un autre membre du site.

en: The coupons add-on allows you to create coupons that users can use to add points to their accounts.
fr-FR: Le module de bons de réductions vous permet de créer des bons que les utilisateurs pourront utiliser pour ajouter des points à leur compte.

en: Create email notices for any type of myCRED instance.
fr-FR: Créez des alertes par mail pour tout type d'action avec myCRED.

en: Let your users pay using their <strong>my</strong>CRED points balance. Supported Carts: WooCommerce, MarketPress and WP E-Commerce. Supported Event Bookings: Event Espresso and Events Manager (free & pro).
fr-FR: Permettez à vos utilisateurs de payer à l'aide de leur solde de points <strong>my</strong>CRED. Actuellement compatible avec WooCommerce, MarketPress et WP E-Commerce. Egalement compatible avec les systèmes de réservations Event Espresso et Events Manager (gratuit & pro).

en: Create pop-up notifications for when users gain or loose points.
fr-FR: Crée une pop-up de notification lorsqu'un utilisateur gagne ou perd des points.

en: Create ranks for users reaching a certain number of %_plural% with the option to add logos for each rank.
fr-FR: Créez des classements pour les utilisateurs atteignants un certain nombre de %_plural%, avec en option l'ajout d'un logo signalant leur classement.

en: This add-on allows you to sell posts, pages or any public post types on your website. You can either sell the entire content or using our shortcode, sell parts of your content allowing you to offer "teasers".
fr-FR: Ce module vous permet de commercialiser n'importe quel article, page ou post type public publié sur votre site. Vous pouvez vendre la totalité d'un contenu ou proposer des extraits à titre d'échantillons à l'aide de nos shortcodes.

en: Allow your users to send or "donate" points to other members by either using the mycred_transfer shortcode or the myCRED Transfer widget.
fr-FR: Autorisez vos membres à s'envoyer des points ou en faire don entre eux, en utilisant le shortcode mycred_transfer ou avec le widget myCRED Transfert.

en: %s Add-ons
fr-FR: Modules %s

en: Add-on Activated
fr-FR: Module activé

en: Add-on Deactivated
fr-FR: Module désactivé

en: Activate Add-on
fr-FR: Activer le module

en: Activate
fr-FR: Activation

en: Deactivate Add-on
fr-FR: Désactiver le module

en: Deactivate
fr-FR: Désactivé

en: Log
fr-FR: Vue d&#39;ensemble

en: User
fr-FR: Utilisateur

en: Row Deleted
fr-FR: Ligne supprimée

en: Log entry not found
fr-FR: Entrée introuvable

en: Edit Log Entry
fr-FR: Modifier une entrée du journal

en: Are you sure you want to delete this log entry? This can not be undone!
fr-FR: Soyez prudent. L'action que vous vous apprêtez à effectuer ne pourra pas être annulée.

en: Search results for
fr-FR: Résultat de la Recherche pour

en: %s Log
fr-FR: Journal %s

en: My %s History
fr-FR: Mon historique %s

en: Master Template
fr-FR: Template principal

en: Enabled
fr-FR: Activé(e)

en: Network Settings
fr-FR: Paramètres du réseau

en: %s Network
fr-FR: Réseau %s

en: Note! %s has not yet been setup.
fr-FR: Inofrmation: %s n'a pas encore été configuré.

en: Disabled
fr-FR: Désactivé

en: Central Logging
fr-FR: Connexion centrale

en: Site Block
fr-FR: Partie site

en: Comma separated list of blog ids where %s is to be disabled.
fr-FR: ID, sépar&eacute;s par des virgules, des blogs ou %s doit &ecirc;tre d&eacute;sactiv&eacute;.

en: Save Network Settings
fr-FR: Enregistrer les paramètres du réseau

en: Log entries are exported to a CSV file and depending on the number of entries selected, the process may take a few seconds.
fr-FR: Les données sont exportées dans un fichier CSV. Selon le nombre d'enregistrements sélectionnés, le processus peut durer un petit moment.

en: Point Type
fr-FR: Type de point

en: My History
fr-FR: Mon historique

en: %s's History
fr-FR: Historique de %s

en: Current balance
fr-FR: Solde courant

en: All
fr-FR: Historique complet

en: Today
fr-FR: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr-FR: Hier

en: This Week
fr-FR: Cette Semaine

en: This Month
fr-FR: Ce Mois-ci

en: Go
fr-FR: Allez

en: Do not show
fr-FR: Ne pas afficher

en: Include in Profile Header
fr-FR: Inclure dans
     
    le profil
    -tête

en: Include under the "Profile" tab
fr-FR: Inclure sous l'onglet "Profil"

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header
fr-FR: Inclure
     
    sous l'onglet
     
    Profil
     
    et
     
    "
    Profil
    " En-tête

en: Show in Profile
fr-FR: Afficher sur le profil

en: %singular% Balance
fr-FR: Solde de %singular%

en: Template
fr-FR: Texte à afficher

en: %plural% History
fr-FR: Historique des %plural%

en: Members can view each others %_plural% history.
fr-FR: Les membres peuvent voir leurs historiques de %_plural% respectifs.

en: Menu Title
fr-FR: Titre
     
    menu

en: Title shown to me
fr-FR: Le titre que moi je peux voir

en: Title shown to others. Use %s to show the first name.
fr-FR: Le titre que voient les autres utilisateurs. Utilisez %s pour afficher le prénom.

en: Menu Position
fr-FR: Position
     du 
    menu

en: Current menu positions:
fr-FR: Positions actuelles du menu:

en: History URL slug
fr-FR: Chemin vers l'historique

en: Number of history entries to show
fr-FR: Nombre d'historiques à afficher

en: Invite Anyone Plugin
fr-FR: Plugin Invite Anyone

en: Awards %_plural% for sending invitations and/or %_plural% if the invite is accepted.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour l'envoi d'invitations et/ou  %_plural% quand une invitation est acceptée.

en: Limit
fr-FR: Limite d'attribution

en: Log template
fr-FR: Texte à afficher

en: required
fr-FR: demandé

en: Awards %_plural% for users voting in polls.
fr-FR: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs répondants aux sondages.Attribuer des %_plural% aux utilisateurs répondants aux sondages.

en: Log Template
fr-FR: Texte à afficher

en: Member
fr-FR: Membre

en: Content Author
fr-FR: Auteur du contenu

en: Gravityform Submissions
fr-FR: Soumissions avec Gravityform

en: Awards %_plural% for successful form submissions.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour des soumissions réussies de formulaires

en: No forms found.
fr-FR: Aucun formulaire n'a été trouvé.

en: Awards %_plural% for Simple:Press actions.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour les actions avec SimplePress

en: BuddyPress: Members
fr-FR: BuddyPress: Membres

en: Awards %_plural% for profile related actions.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour des actions relatives aux profils

en: BuddyPress: Groups
fr-FR: BuddyPress: Groupes

en: Awards %_plural% for group related actions. Use minus to deduct %_plural% or zero to disable a specific hook.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour des actions relatives aux groupes. Utilisez une valeur négative ou zéro pour désactiver un hook spécifique.

en: Insufficient Funds
fr-FR: Fonds insuffisants

en: Deleted Comment
fr-FR: Commentaire supprimé

en: Sending Gift
fr-FR: Envoie d'un cadeau

en: Referring Visitors
fr-FR: Visiteurs réferants

en: Exchange Rate
fr-FR: Taux de change

en: How much is 1 %s worth in %s
fr-FR: Combien vaut 1 %s dans %s

en: Awards %_plural% for users attending events.
fr-FR: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs suivants un événement.

en: Attending Event
fr-FR: Evénement suivi

en: Cancelling Attendance
fr-FR: Annuler le suivi

en: %plural% for Sharing
fr-FR: %plural% pour un partage

en: Awards %_plural% for users sharing / liking your website content to popular social media sites.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour les utilisateurs partageant/aimant le contenu de votre siteweb sur les réseaux sociaux.

en: Your ShareThis public key is not set.
fr-FR: Votre clef public SHARETHIS n'est pas fixé.

en: No ShareThis services detected. Please check your installation.
fr-FR: Pas de services SHARETHIS détecté. S'il vous plait, vérifiez votre installation.

en: rtMedia Galleries
fr-FR: Galeries rtMédia

en: Award / Deduct %_plural% for users creating albums or uploading new photos.
fr-FR: Ajout/supression de %_plural% pour les utilisateurs créant ou téléchargeant de nouvelles photos

en: Photo Upload
fr-FR: Télécharger la photo

en: Video Upload
fr-FR: Télécharger la vidéo

en: Music Upload
fr-FR: Télécharger la musique

en: Awards %_plural% for users adding posts to their favorites.
fr-FR: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs ajoutants un article à leurs favoris.

en: Adding Content to Favorites
fr-FR: Ajouter ce contenu aux Favoris

en: Removing Content from Favorites
fr-FR: Retirer ce contenu des Favoris

en: Contact Form 7 Form Submissions
fr-FR: Envoi de formulaires avec Contact Form 7

en: Awards %_plural% for successful form submissions (by logged in users).
fr-FR: Attribution de %_plural% pour chaque formulaire soumis avec succès (par les utilisateurs connectés).

en: Jetpack Subscriptions
fr-FR: Abonnements JetPack

en: Awards %_plural% for users signing up for site or comment updates using Jetpack.
fr-FR: Attribuer des %_plural% aux utilisateurs qui s'inscrivent au site ou qui commentent des notes en utilisant JetPack.

en: Site Subscriptions
fr-FR: Abonnements au site

en: Comment Subscriptions
fr-FR: Abonnements aux commentaires

en: Awards %_plural% for bbPress actions.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour des actions relatives à bbPress

en: Forum authors can receive %_plural% for creating new topics.
fr-FR: Les auteurs de forum percoivent des %_plural%  pour la création de nouveaux sujets.

en: Show users %_plural% balance in replies
fr-FR: Afficher le relevé de %_plural% dans les réponses des utilisateurs

en: Reward with %plural%
fr-FR: Récompensez-les avec %plural%

en: WooCommerce Product Reviews
fr-FR: Produits WooCommerce revus

en: Awards %_plural% for users leaving reviews on your WooCommerce products.
fr-FR: Attribution de %_plural% pour vos utilisateurs quittant les avis sur les produits WooCommerce.

en: Default settings for each BadgeOS Achievement type. These settings may be overridden for individual achievement type.
fr-FR: Configuration par défaut de chaque type de réalisation BadgeOS. Ces paramètres peuvent être remplacés individuellement à partir de chaque type.

en: Please setup your <a href="%s">default settings</a> before using this feature.
fr-FR: Veuillez param&eacute;trer votre <a href="%s">configuration par d&eacute;faut</a> avant d&#39;utiliser ce service.

en: %plural% to Award
fr-FR: Attribution de %_plural%

en: Use zero to disable
fr-FR: Utilisez zéro pour désactiver

en: Deduction Log Template
fr-FR: Texte pour le retrait de points

en: myCRED needs your attention.
fr-FR: myCRED requiert votre attention.

en: Run Setup
fr-FR: Démarrer l'installation

en: myCRED Setup
fr-FR: Installation de myCRED

en: %s Setup
fr-FR: Configuration %s

en: This feature requires WordPress Permalinks to be setup and enabled!
fr-FR: Pour utiliser cette fonctionalité, veuillez paramétrer et activer les permaliens de WordPress.

en: Click Update Settings to load the Remote API settings.
fr-FR: Cliquez sur Enregistrer la configuration pour charger la config de l'API d'accès à distance.

en: Allow Remote Access
fr-FR: Autoriser l'accès à distance

en: Remote Access
fr-FR: Accès à distance

en: API Key
fr-FR: Clé d&rsquo;API

en: Key
fr-FR: Clé

en: Required for this feature to work!<br />Minimum 12 characters.
fr-FR: Obligatoire pour le bon fonctionnement de cette option !<br/>Minimum 12 caractères

en: Key Length
fr-FR: Longueur de la clé

en: Generate New Key
fr-FR: Générer une nouvelle clé

en: Warning!
fr-FR: Avertissement !

en: Keep this key safe! Those you share this key with will be able to remotely deduct / add / transfer %plural%!
fr-FR: Gardez cette clé à l'abri des regards ! Quiconque d'autre que vous qui en aurait connaissance pourrait ajouter/déduire/transférer des %plural% !

en: Incoming URI
fr-FR: URI entrante

en: The incoming call address. Remote calls made to any other URL will be ignored.
fr-FR: L'adresse d'appel entrante. Tout appel distant depuis une autre URL sera ignoré.

en: Debug Mode
fr-FR: Mode débogage

en: Remember to disable when not used to prevent mischievous calls from learning about your setup!
fr-FR: N'oubliez pas de désactiver l'option lorsqu'elle n'est pas utilisée pour empêcher des appels malicieux qui tenteraient de s'informer sur votre installation&nbsp;!

en: Welcome to %s %s
fr-FR: Bienvenue dans %s %s

en: %s Overview
fr-FR: Aperçu %s

en: Total amount in circulation
fr-FR: Montant total en circulation

en: Awarded
fr-FR: Promu

en: Deducted
fr-FR: Déduit

en: myCRED requires SQL 5.0 or higher. Version detected:
fr-FR: myCRED requiert SQL 5.0 ou sup&eacute;rieur. Version trouv&eacute;e:

en: The mcrypt PHP library must be enabled in order to use this plugin! Please check your PHP configuration or contact your host and ask them to enable it for you!
fr-FR: La bibliothèque mcrypt PHP doit être activé dans l'ordre d'utilisation du plugin! S'il vous plait, vérifier votre configuration PHP ou contactez votre Hébergeur et lui demander de l'activer pour vous.

en: Sorry but your WordPress installation does not reach the minimum requirements for running myCRED. The following errors were given:
fr-FR: Désolé mais votre installation WordPress ne dispose pas des ressources nécessaires au bon fonctionnement de myCRED. Les erreurs suivantes sont  apparues:

en: (%s) My Balance
fr-FR: Mon solde (%s)

en: Title
fr-FR: Titre :

en: Include history
fr-FR: Inclure l'historique

en: History Title
fr-FR: Titre de l'historique

en: Number of entires
fr-FR: Nombre d'entrées

en: Row layout
fr-FR: Agencement des colonnes

en: Show message when not logged in
fr-FR: Afficher les messages quand pas connceté

en: Message
fr-FR: Texte

en: (%s) Leaderboard
fr-FR: Classement (%s)

en: Based On
fr-FR: Basé sur

en: Use "balance" to base the leaderboard on your users current balances or use a specific reference.
fr-FR: Utilisez
     
    «balance»
     
    (ou solde) pour fonder le
     
    classement
     
    de vos
     
    utilisateurs
     par 
    soldes
     
    actuels
     
    ou
     
    utiliser une référence
     
    spécifique
    .

en: Reference Guide
fr-FR: Guide de référence

en: Visible to non-members
fr-FR: Visibble par les non membres

en: Number of users
fr-FR: Nombre d'utilisateurs

en: Offset
fr-FR: Compensation

en: Optional offset of order. Use zero to return the first in the list.
fr-FR: Offset de tri optionnel. Indiquez zéro pour afficher le premier de la liste.

en: Order
fr-FR: Ordre

en: Ascending
fr-FR: Ordre croissant

en: Descending
fr-FR: Ordre décroissant

en: Append current users position
fr-FR: Afficher le classement de l'utilisateur courant

en: If the current user is not in this leaderboard, you can select to append them at the end with their current position.
fr-FR: Si l'utilisateur courant ne figure pas dans ce classement, vous pouvez choisir de l'afficher à la fin avec sa position actuelle

en: (%s) Wallet
fr-FR: Wallet (%s)

en: Row Layout
fr-FR: Affichage des colonnes

en: Deleted
fr-FR: Supprim&eacute;

en: Deleted Item
fr-FR: Item supprimé

en: General
fr-FR: Principal

en: User Related
fr-FR: A propos de l'utilisateur

en: Post Related
fr-FR: Relatif à l'article

en: Comment Related
fr-FR: Commentaire concerné

en: Widget Related
fr-FR: Widget concerné

en: Amount Related
fr-FR: Montant concerné

en: Video Related
fr-FR: Vidéo concernée

en: and
fr-FR: et

en: Available Template Tags:
fr-FR: Mots clés de template disponibles

en: No balances were imported.
fr-FR: Aucun solde n'a été importé

en: No log entries were imported!
fr-FR: Aucune donnée n'a été importée

en: Import complete - A total of <strong>%d</strong> balances were successfully imported. <strong>%d</strong> was skipped.
fr-FR: Import terminé - Un total de <strong>%d</strong> soldes a été importé avec succès ! <strong>%d</strong> reste(nt) ignoré(s)

en: Select what to import
fr-FR: Sélectionnez ce que vous voulez importer

en: Log Entries Only
fr-FR: Uniquement les entrées enregistrées

en: CubePoints Balances Only
fr-FR: uniquement les soldes cubePoints

en: Log Entries and Balances
fr-FR: Les entrées et les soldes

en: Choose a file from your computer:
fr-FR: Sélectionnez un fichier:

en: Maximum size: %s
fr-FR: Taille maximale: %s

en: OR enter path to file:
fr-FR: OU indiquez le chemin vers le fichier:

en: Delimiter
fr-FR: Délimiteur

en: Method
fr-FR: Méthode de mise à jour

en: Replace current balances with the amount in this CSV file
fr-FR: Remplace le solde actuel par le montant figurant dans le fichier CSV

en: Adjust current balances according to the amount in this CSV file
fr-FR: Ajuste les soldes actuels avec les montants figurants dans le fichier CSV

en: View Log
fr-FR: Afficher le rapport

en: You are excluded from using %s.
fr-FR: Vous êtes exclu d'utiliser %s

en: Your balance is too low to use this feature.
fr-FR: Votre solde est trop bas pour utiliser cet élément.

en: Your current %s balance
fr-FR: Votre solde actuel %s

en: 1 %s = <span class="rate">%s</span> %s
fr-FR: 1 %s = <span class="Taux">%s</span> %s

en: Point types not found.
fr-FR: Types de point non trouvé.

en: You must exchange at least %s!
fr-FR: Vous devez échanger au minimum %s!

en: Insufficient Funds. Please try a lower amount.
fr-FR: Insuffisance de fonds. S'il vous plait, essayez un montant inférieur.

en: Exchange from %s
fr-FR: Echange par %s

en: Exchange to %s
fr-FR: Echange de %s

en: You have successfully exchanged %s into %s.
fr-FR: Vous avez échangez avec succès %s en %s.

en: A video ID is required for this shortcode
fr-FR: Un ID de vidéo est nécessaire pour utiliser ce shortcode

en: User Missing
fr-FR: Utilisateur inexistant

en: Search Results
fr-FR: Chercher les résultats

en: No log entries found
fr-FR: Aucun enregistrement à afficher.

en: Show all references
fr-FR: Afficher toutes les références

en: Show in order
fr-FR: Afficher sur la commande

en: No export options available.
fr-FR: Aucune option d'exportation disponible.

en: Search Log
fr-FR: Journal de recherche

en: search log entries
fr-FR: Recherchez une donnée

en: Website Registration
fr-FR: Inscription au siteweb

en: Website Visit
fr-FR: Visite du siteweb

en: Viewing Content (Member)
fr-FR: Voir le contenu (Membre)

en: Viewing Content (Author)
fr-FR: Voir le contenu (Auteur)

en: Logging in
fr-FR: Connectez-vous

en: Publishing Content
fr-FR: Publié le contenu

en: Approved Comment
fr-FR: Commentaire approuvé

en: Unapproved Comment
fr-FR: Commentaire non approuvé

en: SPAM Comment
fr-FR: Commentaire SPAM

en: Link Click
fr-FR: Lien cliqué

en: Watching Video
fr-FR: Vidéo regardé

en: Visitor Referral
fr-FR: Visiter référant

en: Signup Referral
fr-FR: Inscription référant

en: New Profile Update
fr-FR: Nouveau profil mis à jour

en: Avatar Upload
fr-FR: Téléchargement d'avatar

en: New Friendship
fr-FR: Nouvel amis

en: Ended Friendship
fr-FR: Fin d'amitié

en: New Profile Comment
fr-FR: Nouveau commentaire profil

en: Profile Comment Deletion
fr-FR: Suppression d'un commentaire du profil

en: New Message
fr-FR: Nouveau message

en: New Group
fr-FR: Nouveau Groupe

en: Deleted Group
fr-FR: Groupe supprimé

en: New Group Forum Topic
fr-FR: Nouveau groupe sujet dans le forum

en: Edit Group Forum Topic
fr-FR: Editer un groupe sujet dans le forum

en: New Group Forum Post
fr-FR: Nouveau groupe de post dans le forum

en: Edit Group Forum Post
fr-FR: Editer le groupe de post dans le forum

en: Joining Group
fr-FR: Joindre un groupe

en: Leaving Group
fr-FR: Quitter un groupe

en: New Group Avatar
fr-FR: Nouveau groupe d'avatar

en: New Group Comment
fr-FR: Nouveau groupe de commentaires

en: New Link
fr-FR: Nouveau lien

en: Link Voting
fr-FR: Lien de vote

en: Link Update
fr-FR: Lien mis à jour

en: New Forum (bbPress)
fr-FR: Nouveau forum (bbpress)

en: New Forum Topic (bbPress)
fr-FR: Nouveau sujet de forum (bbpress)

en: Favorited Topic (bbPress)
fr-FR: Sujet favoris (bbPress)

en: New Topic Reply (bbPress)
fr-FR: Nouvelle réponse d'un sujet (Bbpress)

en: Form Submission (Contact Form 7)
fr-FR: Formulaire de soumission (Contact Form 7)

en: Form Submission (Gravity Form)
fr-FR: Formulaire de soumission (Contact Form 7)

en: New Forum Topic (SimplePress)
fr-FR: Nouveau sujet de Forum (SimplePress)

en: New Forum Post (SimplePress)
fr-FR: Nouveau post sur le forum (SimplePress)

en: Sending an Invite
fr-FR: Envoie d'une invitation

en: Accepting an Invite
fr-FR: Accepter une invitation

en: Compound Interest
fr-FR: Appliquer des Intérêts

en: buyCRED Purchase (PayPal Standard)
fr-FR: Achat buyCRED (PayPal Standart)

en: buyCRED Purchase (Skrill)
fr-FR: Achat buyCRED (Skrill)

en: buyCRED Purchase (Zombaio)
fr-FR: Achat buyCRED (Zombaio)

en: buyCRED Purchase (NETBilling)
fr-FR: Achat buyCRED (Netbilling)

en: buyCRED Purchase (BitPay)
fr-FR: Achat buyCRED (BitPay)

en: Store Purchase (WooCommerce)
fr-FR: Magasin achat (WooCOmmerce)

en: Store Purchase (MarketPress)
fr-FR: Magasin achat (MarketPress)

en: Store Purchase (WP E-Commerce)
fr-FR: Magasin achat (Wp E-commence)

en: Event Payment (Event Espresso)
fr-FR: Evènement paiement (Event Espresso)

en: Event Sale (Event Espresso)
fr-FR: Evènement vendu (Event Espresso)

en: Event Payment (Events Manager)
fr-FR: Evènement payé (Events Manager)

en: Event Sale (Events Manager)
fr-FR: Evènement vendu (Events Manager)

en: Transfer
fr-FR: Transférer

en: Manual Adjustment by Admin
fr-FR: Ajustements manuel par admin

en: Banking
fr-FR: Banque

en: Central Banking
fr-FR: Banque central

en: Recurring Payouts
fr-FR: Paiements répétés

en: Setup mass %_singular% payouts for your users.
fr-FR: Installation de masse %_singular% pour les paiements de vos utilisateurs

en: %s Banking
fr-FR: Paiement %s

en: Enable
fr-FR: Permettre

en: Update Changes
fr-FR: Enregistrer les modifications

en: You do not have enough %plural% to send.
fr-FR: Vous n&#39;avez pas suffisamment de %plural% &agrave; envoyer.

en: You have exceeded your %limit% transfer limit.
fr-FR: Vous avez dépass&eacute; votre limite de transfert %limit%.

en: Transaction completed.
fr-FR: Transaction terminée.

en: Security token could not be verified. Please contact your site administrator!
fr-FR: Le jeton de sécurité n'a pas pu être vérifié. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Communications error. Please try again later.
fr-FR: Erreur de communication. Veuillez essayer ultérieurement.

en: Recipient not found. Please try again.
fr-FR: Le destinataire n'a pas été trouvé. Veuillez recommencer.

en: Transaction declined by recipient.
fr-FR: Transaction refusée par le destinataire.

en: Incorrect amount. Please try again.
fr-FR: Montant incorrect. Veuillez recommencer.

en: This myCRED Add-on has not yet been setup! No transfers are allowed until this has been done!
fr-FR: Ce module myCRED n'a pas encore été paramétré. Aucun transfert n'est autorisé avant qu'il ne soit activé.

en: Transfer Limit exceeded.
fr-FR: La limite de transfert a été dépassée.

en: No limits.
fr-FR: Illimité.

en: Impose daily limit.
fr-FR: imposer un limite quotidienne

en: Impose weekly limit.
fr-FR: imposer une limite hebdomadaire.

en: User Login (user_login)
fr-FR: Nom d'utilisateur (user_login)

en: User Email (user_email)
fr-FR: Email (user_email)

en: Yes
fr-FR: Ben Oui

en: No
fr-FR: Ne Pas

en: Transfers
fr-FR: transferts

en: Reload
fr-FR: Rafraîchir

en: Autofill Recipient
fr-FR: Autocomplétion du destinataire

en: Select what user details recipients should be autofilled by.
fr-FR: Sélectionnez les détails à afficher en autocomplétion aux destinataires.

en: Limits
fr-FR: Règles de limitation

en: Limit Amount
fr-FR: Montant limite

en: Log Templates
fr-FR: Textes à afficher

en: Log template for sending
fr-FR: Affichage de l'avis d'expédition

en: Log template for receiving
fr-FR: Affichage de l'avis de récéption

en: Limit Template
fr-FR: Template des limitations

en: Balance Template
fr-FR: Template des relevés

en: Ranks
fr-FR: Attribution de Points

en: Rank
fr-FR: Classement

en: Add New
fr-FR: Ajouter

en: Edit Rank
fr-FR: Modifier ce classement

en: New Rank
fr-FR: Nouveau classement

en: View Rank
fr-FR: Afficher le classement

en: Search Ranks
fr-FR: Rechercher un classement

en: No ranks found
fr-FR: Aucun classement trouvé

en: No ranks found in Trash
fr-FR: Aucun classement trouvé dans la corbeille

en: Rank Updated.
fr-FR: Rang mis à jour.

en: Completed - Total of %d users effected
fr-FR: Terminé - %d utilisateurs ont été affectés

en: Warning! All ranks will be deleted! This can not be undone!
fr-FR: Attention ! Tous les classements vont être supprimés. Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Are you sure you want to re-assign user ranks?
fr-FR: Je confirme la réassignation du classement de l'utilisateur

en: Rank Title
fr-FR: Titre du classement

en: Requirement
fr-FR: Obligation

en: No Logo Set
fr-FR: Aucun logo défini

en: Any Value
fr-FR: Valeur au choix

en: Minimum %plural%
fr-FR: %plural% minimum

en: Maximum %plural%
fr-FR: Maximum de %plural%

en: Not Set
fr-FR: Non configuré

en: Rank Features
fr-FR: Caractéristiques du classement

en: %plural% requirement
fr-FR: condition requise pour l&#39;attribution de %_plural%

en: Content
fr-FR: Exercices

en: Excerpt
fr-FR: Extrait

en: Comments
fr-FR: Commentaires

en: Page Attributes
fr-FR: Attributs de la page

en: Custom Fields
fr-FR: Champs personnalisés

en: Display Order
fr-FR: Ordre d'affichage

en: Ascending - Lowest rank to highest
fr-FR: Ascendant - Du plus petit au plus grand

en: Descending - Highest rank to lowest
fr-FR: Descendant - Du plus grand au plus petit

en: Calculate Totals
fr-FR: Calculer les totaux

en: Do not show.
fr-FR: Ne pas afficher.

en: Include in Profile Header.
fr-FR: Inclure dans l'en-tête du profil.

en: Include under the "Profile" tab and Profile Header.
fr-FR: Inclure sous l'onglet "Profil" et dans l'en-tête du profil.

en: Include in Profile
fr-FR: Inclure dans le profil

en: Available Shortcodes
fr-FR: Shortcodes disponibles

en: User Meta Key
fr-FR: Mot clé utilisateur

en: No. of ranks
fr-FR: N° de classement

en: Remove All Ranks
fr-FR: Supprimer tous les classements

en: Assign Ranks to Users
fr-FR: Attribuer un classement à l'utilisateur

en: Notifications
fr-FR: Alertes

en: Use %entry% to show the log entry in the notice and %amount% for the amount.
fr-FR: Utilisez %entry% pour afficher l'élément concerné dans la notice et %amount% pour afficher le montant.

en: Transient Lifespan
fr-FR: Durée transitoire

en: The number of days a users notification is saved before being automatically deleted.
fr-FR: Le nombre de jours de conservations d'une notice adressée à l'utilisateur avant qu'elle ne soit automatiquement supprimée.

en: Duration
fr-FR: Durée

en: Use the included CSS Styling for notifications.
fr-FR: Utiliser le style CSS inclus pour les notifications.

en: Email Notice Updated.
fr-FR: Notice d'Email mis à jour.

en: Email Subject
fr-FR: Sujet de l'e-mail

en: Status
fr-FR: &Eacute;tat

en: Not Active
fr-FR: Inactif

en: Scheduled:<br /><strong>%1$s</strong>
fr-FR: Pr&eacute;vu pour le:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Active
fr-FR: &Eacute;mission active

en: Active - Last run:<br /><strong>%1$s</strong>
fr-FR: Actif - derni&egave;re utilisation:<br /><strong>%1$s</strong>

en: Email is sent when
fr-FR: Le mail sera envoyé quand

en: Missing instance for this notice!
fr-FR: Ce message n'est pas instancié !

en: Sent To
fr-FR: Envoyer à

en: Administrator
fr-FR: Administrateur

en: Both Administrator and User
fr-FR: A l'administrateur et à l'utilisateur

en: Email Settings
fr-FR: Paramètres e-mail

en: Available Template Tags
fr-FR: Mots-clés utilisables ici

en: Email Header
fr-FR: En-tête du mail

en: Once a notice is "published" it becomes active! Select "Save Draft" if you are not yet ready to use this email notice!
fr-FR: <strong>ATTENTION</strong><br/>Une fois que le message est publié il est actif ! Sélectionnez "Enregistrer brouillon" si vous n'êtes pas prêt à l'utiliser.

en: This notice will become active on:<br /><strong>%1$s</strong>
fr-FR: Ce message sera activ&eacute; le:<br /><strong>%1$s</strong>

en: This email notice is active.
fr-FR: Ce message est activé.

en: Send this email notice when...
fr-FR: Envoyer ce mail quand....

en: Recipient:
fr-FR: Destinataire:

en: Both
fr-FR: Tous les deux

en: Senders Name:
fr-FR: Expéditeur:

en: Senders Email:
fr-FR: Email de l'expéditeur

en: Reply-To Email:
fr-FR: Adresse de réponse

en: CSS Styling
fr-FR: Règles de style

en: Site Related
fr-FR: A propos du site

en: Your websites title
fr-FR: Titre de votre site

en: Your websites address
fr-FR: Adresse de votre site

en: Your websites tagline (description)
fr-FR: Description de votre site

en: Your websites admin email
fr-FR: Email de l'administrateur du site

en: Total number of blog members
fr-FR: Total des membres de votre blog

en: users balance changes
fr-FR: le solde a changé

en: user gains %_plural%
fr-FR: gains de %_plural%

en: user lose %_plural%
fr-FR: perte de %_plural%

en: users balance reaches zero
fr-FR: le solde est à zéro

en: users balance goes minus
fr-FR: le solde est négatif

en: Sell Content Add-on
fr-FR: Module de vente de contenu

en: user buys content
fr-FR: l'utilisateur a acheté du contenu

en: authors content gets sold
fr-FR: le contenu de cet auteur a été vendu

en: buyCREDs Add-on
fr-FR: Module achatCRED

en: user buys %_plural%
fr-FR: l'utilisateur a acheté des %_plural%

en: Transfer Add-on
fr-FR: Module de transfert

en: user sends %_plural%
fr-FR: l'utilisateur a envoyé des %_plural%

en: user receives %_plural%
fr-FR: l'utilisateur a reçu des %_plural%

en: Ranks Add-on
fr-FR: Application de classement

en: user is demoted
fr-FR: utilisateur rétrogradé

en: user is promoted
fr-FR: utilisateur promu

en: Email Notices
fr-FR: Messagerie

en: WordPress Cron is disabled. Emails will be sent immediately.
fr-FR: Wordpress Con est désactivé. Les emails seront envoyés immédiatement.

en: Send emails immediately
fr-FR: Envoie des emails immédiatement.

en: Send emails once an hour
fr-FR: Envoie des emails une fois par heure.

en: Send emails once a day
fr-FR: Envoie des emails une fois par jour

en: SMTP Debug. Enable if you are experiencing issues with wp_mail() or if you use a SMTP plugin for emails.
fr-FR: SMTP Debug. Activé si vous avez l'expérence issu avec wp_mail(s) ou si vous utilisez SMTP plugin pour vos mails.

en: Defaults
fr-FR: Défaut

en: Reply-To:
fr-FR: Adresse de réponse:

en: Default Email Content
fr-FR: Contenu par défaut

en: Default email content.
fr-FR: contenu par défaut

en: Unsubscribe
fr-FR: Désinscription

en: Email Notice
fr-FR: Message à envoyer

en: There are no email notifications yet.
fr-FR: Il n'y a pas encore de notifications d'email.

en: Save Changes
fr-FR: Sauvegarder les réglages

en: Overview
fr-FR: Vue d&rsquo;ensemble

en: Refresh
fr-FR: Rafraichir

en: Edit Badge
fr-FR: Editer le badge

en: New Badge
fr-FR: Nouveau badge

en: View Badge
fr-FR: Voir le badge

en: Search Badge
fr-FR: Search badge

en: No badges found
fr-FR: Pas de badges trouvés

en: No badges found in Trash
fr-FR: Pas de badge trouvés dans la corbeille

en: Badge Updated.
fr-FR: Badge mis à jour.

en: Badge Name
fr-FR: Nom du badge

en: Default Image
fr-FR: Image par défaut

en: Requirements
fr-FR: Pré-requis

en: Badge Image
fr-FR: Image du badge

en: Use as Badge
fr-FR: Utilisez
     
    comme
     
    Badge

en: Assign Badge
fr-FR: Assigner un badge

en: Remove Connections
fr-FR: Supprimer les connexions.

en: Time(s)
fr-FR: Heure(s)

en: In total
fr-FR: Au total

en: Include in Forum Replies
fr-FR: Inclure dans les réponses du forum

en: Include in Profile and Forum Replies
fr-FR: Inclure dans les profils et les réponses du forums

en: No users has yet earned this badge.
fr-FR: Aucun utilisateur
     
    n'a encore
     
    gagné
     
    ce badge
    .

en: Coupons
fr-FR: Codes de réduction

en: Coupon
fr-FR: Promotion

en: Create New
fr-FR: Créer une promotion

en: Edit Coupon
fr-FR: Modifier la promo

en: New Coupon
fr-FR: Nouvelle promotion

en: Search coupons
fr-FR: Rechercher une promo

en: No coupons found
fr-FR: Aucune promo trouvée

en: No coupons found in Trash
fr-FR: Aucune promo dans la corbeille

en: Coupon updated.
fr-FR: Promo mise à jour.

en: Coupon published.
fr-FR: Promo publiée.

en: Coupon Code
fr-FR: Code promo

en: Value
fr-FR: Valeur

en: Expires
fr-FR: Date d'expiration

en: Per User
fr-FR: Par personne

en: Expired
fr-FR: Expirée

en: In %s time
fr-FR: En %s fois

en: Coupon Setup
fr-FR: Configuration de la Promo

en: Coupon Limits
fr-FR: Limites de la promotion

en: Coupon Requirements
fr-FR: Conditions de la promo

en: Select the point type that this coupon is applied.
fr-FR: Sélectionnez le type de point applicable à ce bon

en: Optional date when this coupon expires. Expired coupons will be trashed.
fr-FR: Date d'expiration optionnelle pour ce bon. Les bons échus sont mis à la corbeille.

en: Global Maximum
fr-FR: Maximum global

en: User Maximum
fr-FR: Maximum par utilisateur

en: The maximum number of times this coupon can be used by a user.
fr-FR: Le nombre de fois qu'un utilisateur peut utiliser ce bon.

en: Minimum Balance
fr-FR: Solde minimum

en: Optional minimum balance a user must have in order to use this coupon. Use zero to disable.
fr-FR: Le solde minimum d'un utilisateur pour utiliser ce bon. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Maximum Balance
fr-FR: Solde maximum

en: Optional maximum balance a user can have in order to use this coupon. Use zero to disable.
fr-FR: Le solde maximum d'un utilisateur pour utiliser ce bon. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Invalid Coupon Message
fr-FR: Message de coupon invalide

en: Message to show when users try to use a coupon that does not exists.
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur tente d'utiliser un bon inexistant.

en: Expired Coupon Message
fr-FR: Message de coupon échu

en: Message to show when users try to use that has expired.
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur tente d'utiliser un bon échu.

en: Minimum Balance Message
fr-FR: Message de solde minimum

en: Message to show when a user does not meet the minimum balance requirement. (if used)
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur ne possède pas le solde minimum requis. (si activé)

en: Maximum Balance Message
fr-FR: Message de solde maximum

en: Message to show when a user does not meet the maximum balance requirement. (if used)
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur ne possède pas le solde maximum requis. (si activé)

en: User Limit Message
fr-FR: Message de période d'utilisation

en: Message to show when the user limit has been reached for the coupon.
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un utilisateur a atteint la fin de la période d'utilisation du bon.

en: Success Message
fr-FR: Message d'envoi réussi

en: Message to show when a coupon was successfully deposited to a users account.
fr-FR: Le message à afficher lorsqu'un bon a été correctement viré sur le compte de l'utilisateur.

en: Log entry for successful coupon redemption. Use %coupon% to show the coupon code.
fr-FR: Journalisation pour la réussite de rachat de coupon. Utilisez %coupon% pour afficher le code du bon.

en: Profit Share
fr-FR: Bénéfice partagé

en: Sell Content
fr-FR: Vendre du contenu

en: Post Types
fr-FR: Types d&rsquo;article

en: Button Label
fr-FR: Intitulé du bouton

en: Price
fr-FR: Prix

en: Ignore Manual Adjustments
fr-FR: Ignorer les ajustements manuels

en: %plural% interest rate payment
fr-FR: Versement de %_plural% d'intérêts

en: Interest Rate
fr-FR: Taux d'intérêt

en: Comma separated list of user IDs
fr-FR: Séparer les ID des utilisateurs par des virgules

en: View
fr-FR: Voir

en: Last Run
fr-FR: Dernière exécution

en: Payout
fr-FR: Paiement

en: Hourly
fr-FR: Horaire

en: Daily
fr-FR: Journalier

en: Weekly
fr-FR: Hebdomadaire

en: Monthly
fr-FR: Mensuellement

en: Quarterly
fr-FR: Trimestrielle

en: Semiannually
fr-FR: Biannuelle

en: Annually
fr-FR: Annuelle

en: Payments
fr-FR: Paiements

en: Pay Now
fr-FR: Payer maintenant

en: Payment for Event Registration
fr-FR: Paiement pour l'enregistrement d'un événement

en: Total Cost
fr-FR: Coût total

en: Balance After Purchase
fr-FR: Solde après achats

en: Activate %s
fr-FR: Activer %s

en: Deactivate %s
fr-FR: Désactiver %s

en: Gateway Settings
fr-FR: Configuration du service de paiement

en: How many %s is 1 %s worth?
fr-FR: Combien de %s vaut 1 %s ?

en: Gateway Title
fr-FR: Aucun service de paiement n'est installé.

en: Title to show on Payment page
fr-FR: Titre à afficher sur la page de paiement

en: Payment Type
fr-FR: Type de paiement

en: Title to show on receipts and logs
fr-FR: Titre à afficher pour les rapports et les journaux d'activités

en: Pay Button
fr-FR: Bouton de paiement

en: Important!
fr-FR: Avertissement !

en: You can disable purchases using this gateway by adding a custom Event Meta: <code>mycred_no_sale</code>
fr-FR: Vous pouvez désactiver les achats avec ce service en ajoutant ce code personnalisé: <code>mycred_no_sale</code>

en: Users must be logged in to use this gateway!
fr-FR: Vous devez vous connecter pour utiliser ce service !

en: Profit Sharing
fr-FR: Partage de bénéfice

en: Option to share sales with the product owner. Use zero to disable.
fr-FR: Option de partage des ventes avec le propriétaire du produit. Indiquez zéro pour désactiver l'option.

en: Templates
fr-FR: Patrons

en: Solvent users
fr-FR: Utilisateurs solvables

en: Message to show users on the payment page before they are charged. Leave empty to hide.
fr-FR: Message à afficher sur la page de paiement avant que l'utilisateur ne soit débité. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Insolvent users
fr-FR: Utilisateurs insolvables

en: Message to show users who do not have enough points to pay.
fr-FR: Message à afficher aux membres n'ayant pas suffisamment de points pour payer.

en: Visitors
fr-FR: Visiteurs

en: Message to show visitors (users not logged in) on the payment page.
fr-FR: Message à afficher aux visiteurs non connectés sur la page de paiement.

en: Payment for tickets to %link_with_title%
fr-FR: tickets de Paiement  vers %link_with_title%

en: Ticket refund for %link_with_title%
fr-FR: Ticket de Remboursement vers %link_with_title%

en: Pay using your %_plural% balance
fr-FR: Payez avec votre solde de %_plural%

en: Pay
fr-FR: Payer

en: Thank you for your payment!
fr-FR: Merci pour votre paiement !

en: I'm sorry but you can not pay for these tickets using %_plural%
fr-FR: Désolé mais vous ne pouvez pas payer pour ces tickets à l'aide de %_plural%

en: Ticket Type
fr-FR: Type de billet

en: Spaces
fr-FR: Espaces

en: Balance After Payment
fr-FR: Solde après paiement

en: Click to toggle
fr-FR: Cliquer ici pour basculer

en: %s Payments
fr-FR: %s Paiements

en: Disabled - Users CAN NOT pay for tickets using %plural%.
fr-FR: Désactivé - les utilisateurs NE PEUVENT PAS régler de tickets avec leurs %_plural%.

en: Single - Users can ONLY pay for tickets using %plural%.
fr-FR: Unique - les utilisateurs PEUVENT SEULEMENT payer des tickets avec leurs %_plural%

en: Multi - Users can pay for tickets using other gateways or %plural%.
fr-FR: Multi - les utilisateurs peuvent payer leurs tickets avec d'autres services ou avec leurs %_plural%

en: Refunds
fr-FR: Remboursements

en: The percentage of the paid amount to refund if a booking gets cancelled. Use zero for no refunds. No refunds are given to "Rejected" bookings.
fr-FR: Le pourcentage du montant à rembourser en cas d'annulation de commande. Mettez zéro pour ne rien rembourser. Aucun remboursement n'est attribué aux commandes "Rejetées".

en: Purchases
fr-FR: Achats

en: Payment Link Label
fr-FR: Intitulé du lien de paiement

en: The payment link shows / hides the payment form under "My Bookings". No HTML allowed.
fr-FR: Le lien pour afficher/masquer le formulaire de paiement sous "Mes commandes". HTML interdit.

en: Payment Header
fr-FR: En-tête de la page de paiement

en: Shown on top of the payment form. No HTML allowed.
fr-FR: Sera affiché au-dessus du formulaire de paiement. HTML interdit.

en: The button label for payments. No HTML allowed!
fr-FR: Intitulé du bouton de paiement. HTML interdit !

en: Successful Payments
fr-FR: Paiements réussis

en: No HTML allowed!
fr-FR: Le HTML n'est pas autorisé !

en: Payment for Order: #%order_id%
fr-FR: R&egrave;glement de la commande: #%order_id%

en: Store sale
fr-FR: Magasin de vente

en: You must be logged in to use this gateway
fr-FR: Vous devez vous connecter pour utiliser ce système de paiement

en: Insufficient Funds.
fr-FR: Fonds insuffisants

en: Deduct the amount from your balance.
fr-FR: Déduire le montant de votre solde.

en: Item
fr-FR: Intitulé

en: Your current balance
fr-FR: Votre solde actuel

en: You can not use this gateway.
fr-FR: Vous ne pouvez pas utiliser ce système de paiement.

en: Log Template for Payments
fr-FR: Template de paiements

en: Instructions
fr-FR: Des instructions

en: Optional instructions to show users when selecting this gateway. Leave empty to hide.
fr-FR: Informations additionnelles à afficher quand l'utilisateur sélectionne ce système de paiement. Laissez vide pour ne rien afficher.

en: Message to show visitors who are not logged in.
fr-FR: Message à afficher lorsque l'utilisateur n'est pas connecté.

en: Message to show when users does not have enough %plural% to pay using this gateway.
fr-FR: Message à afficher lorsque l'utilisateur n'a pas suffisamment de %plural% pour payer avec ce système de paiement.

en: Enable/Disable
fr-FR: Activer/Désactiver

en: Enable myCRED Payment
fr-FR: Activer le paiement myCRED

en: Users who are not logged in or excluded from using myCRED will not have access to this gateway!
fr-FR: Les utilisateurs qui ne sont pas connectés ou qui sont exclus de myCRED n'auront pas accès à ce service de paiement !

en: Title to show for this payment option.
fr-FR: Titre à afficher pour cette option de paiement

en: Pay with myCRED
fr-FR: Payer avec myCRED

en: Customer Message
fr-FR: Message au client

en: Refund Log Template
fr-FR: Remboursement par template de connexion

en: Select the point type users can use to pay.
fr-FR: Sélectionnez le type de point avec lequel les utilisateurs pourront régler

en: How much is 1 %_singular% worth in %currency%?
fr-FR: Combien vaut 1 %_singular% en %currency% ?

en: Show Total
fr-FR: Afficher le total

en: Show the final price in %_plural% .
fr-FR: Afficher le prix final en %_plural% .

en: Show in Cart
fr-FR: Afficher avec le panier

en: Show on Checkout Page
fr-FR: Afficher sur la page de contrôle d'achats

en: Show in Cart and on Checkout Page
fr-FR: Afficher avec le panier et sur la page de contrôle

en: Order Total in %_plural%
fr-FR: Commande totale en %_plural%

en: Log entry template for profit sharing.
fr-FR: Template de connexion pour les bénéfices partagés

en: Log entry template for refunds of profit shares.
fr-FR: Connecter le Template entré pour les remboursements des parts bénéficiaires.

en: You must be logged in to pay with %_plural%
fr-FR: Vous devez être connecté pour payer avec %_plural%

en: You can not use this gateway. Please try a different payment option.
fr-FR: Vous ne pouvez pas utiliser ce service. Veuillez essayer une autre option de règlement.

en: Insufficient funds.
fr-FR: Fonds insuffisant.

en: Your account has successfully been charged.
fr-FR: Votre compte a été débité avec succès.

en: (%s) Transfer
fr-FR: (%s) Transfert

en: Allow transfers between users.
fr-FR: Autoriser les transferts entre utilisateurs

en: Show users balance
fr-FR: Afficher le relevé de l'utilisateur

en: Show users limit
fr-FR: Afficher la limite des membres

en: username
fr-FR: nom d'utilisateur

en: email
fr-FR: e-mail

en: recipients %s
fr-FR: destinataires %s

en: No users found with this rank
fr-FR: Aucun utilisateur avec ce classement n'a été trouvé.

en: Rank ID is required!
fr-FR: L&#39;ID du classement est obligatoire !

en: Hooks
fr-FR: Plugins

en: Cost
fr-FR: Prix

en: Never
fr-FR: Aucune

en: Select currency
fr-FR: S&eacute;lectionnez une devise

en: Test Payment
fr-FR: Paiement de test

en: Payment
fr-FR: Paiement

en: First Name
fr-FR: Nom

en: Last Name
fr-FR: Prénom

en: Address Line 1
fr-FR: Adresse 1

en: Address Line 2
fr-FR: Adresse 2

en: City
fr-FR: Ville

en: Zip
fr-FR: Code Postal

en: State
fr-FR: Province

en: Country
fr-FR: Pays

en: Choose Country
fr-FR: Sélectionnez un pays

en: %s Purchase
fr-FR: %s Achat

en: Continue to %s
fr-FR: Continuer vers %s

en: Click here if you are not automatically redirected
fr-FR: Cliquez ici si vous n'êtes pas automatiquement redirigé

en: January
fr-FR: janvier

en: February
fr-FR: février

en: March
fr-FR: mars

en: April
fr-FR: Avr.

en: June
fr-FR: juin

en: July
fr-FR: Juil

en: August
fr-FR: Aout

en: September
fr-FR: Sep.

en: October
fr-FR: octobre

en: November
fr-FR: novembre

en: December
fr-FR: Decembre

[ctx: Post Type General Name]
en: Pending Payments
fr-FR: Paiements en attente

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Pending Payment
fr-FR: En attente de paiement

en: Pending Payments
fr-FR: Paiements en attente

en: Edit Pending Payment
fr-FR: Modifier
     
    les attentes de paiement

en: Not found in Trash
fr-FR: Pas trouvé dans la corbeille

en: Transaction ID
fr-FR: ID de transaction

en: Buyer
fr-FR: Acheteur

en: Gateway
fr-FR: Service

en: Pay Out
fr-FR: Versement

en: Save
fr-FR: Enregister

en: Currency
fr-FR: Devise

en: No pending payments found
fr-FR: Pas d'attente de paiements trouvés

en: Payment Gateways
fr-FR: Services de paiement

en: Please login to purchase %_plural%
fr-FR: Veuillez vous connecter pour acquérir des %_plural%

en: Gift purchase from %display_name%.
fr-FR: Achat de cadeau par %display_name%.

en: Select the point types that users can buy. You must select at least one!
fr-FR: Sélectionner les types de point que les utilisateurs peuvent acheter. Vous devez en sélectionner au moins une!

en: Show seperate log for %_plural% purchases.
fr-FR: Afficher des journaux séparés pour l'achat de %_plural%

en: Gifting
fr-FR: Remise de cadeaux

en: Allow users to buy %_plural% for other users.
fr-FR: Autoriser les membres à acquérir des %_plural% pour d'autres membres

en: Allow users to buy %_plural% for content authors.
fr-FR: Autoriser les membres à acquérir des %_plural% pour les auteurs de contenus

en: buyCRED Purchase Log
fr-FR: Journal d'achat buyCRED

en: Purchase Log
fr-FR: Journal d'achat

en: %s Payment Gateways
fr-FR: %s Services de Paiements

en: Sandbox Mode
fr-FR: Mode bac à sable

en: Enable for test purchases.
fr-FR: Activez pour faire des tests d'achats factices.

en: More Gateways
fr-FR: Plus d'entrés

en: Payed
fr-FR: Payé

en: No purchases found
fr-FR: Aucun achat trouvé

en: Buy Now
fr-FR: Achetez maintenant

en: Please setup this gateway before attempting to make a purchase!
fr-FR: Veuillez d'abord paramètrer ce  service de paiement avant d'essayer de finaliser un achat !

en: Exchange Rates
fr-FR: Taux de change.

en: Price mismatch. Expected: %s Received: %s
fr-FR: Prix décallé. Excepté: %s reçu: %s

en: Currency mismatch. Expected: %s Received: %s
fr-FR: Mauvais alignement de monnaies. Excepté: %s Reçut: %s

en: Payment not completed. Received: %s
fr-FR: Paiement non complet. Reçu: %s

en: Failed to credit users account.
fr-FR: Echec de créditions aux comptes des utilisateurs.

en: Processing payment &hellip;
fr-FR: Procédure de paiement en cours &hellip;

en: Could not create a BitPay Invoice. Please contact the site administrator!
fr-FR: Impossible de créer une facture BitPay. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Bitpay returned the following error message:
fr-FR: BitPay signale l'erreur suivante:

en: Currency Code
fr-FR: Code devise

en: Item Name
fr-FR: Nom de l'item

en: Description of the item being purchased by the user.
fr-FR: Description de l'item acquis par l'utilisateur

en: Transaction Speed
fr-FR: Vitesse de transaction

en: High
fr-FR: Élevé

en: Medium
fr-FR: Moyen

en: Low
fr-FR: Faible

en: Full Notifications
fr-FR: Messages complets

en: Account ID
fr-FR: ID de votre compte

en: Site Tag
fr-FR: Mot-clé du site

en: Order Integrity Key
fr-FR: Commandez une clé de sécurité

en: Found under Step 12 on the Fraud Defense page.
fr-FR: Trouvé à l'étape 12 de la page Défense contre la Fraude

en: Postback CGI URL
fr-FR: Adresse de retour CGI

en: For this gateway to work, you must login to your NETbilling account and edit your site. Under "Default payment form settings" make sure the Postback CGI URL is set to the above address and "Return method" is set to POST.
fr-FR: Vous que ce service fonctionne, vous devez vous connecter à votre compte Netbilling et modifier les paramètres de votre site. A la rubrique "Default payment form settings", indiquez l'URL ci-dessous dans la case Postback CGI URL et assurez-vous que la case "Return method" est bien sur POST.

en: Incorrect Credit Card number
fr-FR: Le numéro de la carte de crédit est incorrect

en: The credit card entered is past its expiration date.
fr-FR: Votre carte de crédit est expirée

en: The CVV2 number entered is not valid.
fr-FR: Le cryptogramme que vous avez indiqué n'est pas valide.

en: The bank routing number entered is not valid.
fr-FR: Le numéro de routage de la banque n'est pas valide.

en: The bank account number entered is not valid.
fr-FR: Le numéro de compte bancaire n'est pas valide

en: Duplicate transaction. Received: %s
fr-FR: Dupliquer les transactions. Reçu: %s

en: Live transaction while debug mode is enabled! Received: %s
fr-FR: Transaction
     
    en direct
     
    tandis que le mode
     
    debug
     
    est
     
    activé!
     
    Reçu
    :
    % s

en: Site ID
fr-FR: ID du site

en: GW Password
fr-FR: Mot de passe GW

en: Pricing ID
fr-FR: ID du paiement

en: Logo URL
fr-FR: URL du logo

en: IP Verification
fr-FR: ID de vérification

en: Do not verify that callbacks are coming from Zombaio.
fr-FR: Ne pas vérifier que les rappels proviennent de Zombaio.

en: Language
fr-FR: Langue

en: Postback URL (ZScript)
fr-FR: URL de retour (ZScript)

en: For this gateway to work, login to ZOA and set the Postback URL to the above address and click validate.
fr-FR: Pour faire fonctionner ce service, veuillez d'abord vous connecter à ZOA et indiquez l'adresse ci-dessus comme URL de retour avant de valider.

en: Success
fr-FR: Succès !

en: Thank you for your purchase
fr-FR: Merci pour votre achat

en: Account Email
fr-FR: Email du compte

en: Return to
fr-FR: Retour vers

en: Product:
fr-FR: Produit:

en: Gift to:
fr-FR: Cadeau à

en: (author)
fr-FR: (auteur)

en: Merchant Account Email
fr-FR: Email du compte marchand

en: Secret Word
fr-FR: Mot secret

en: Ask Skrill to send me a confirmation email for each successful purchase.
fr-FR: Demander à Skrill d'envoyer un mail de confirmation après chaque acquisition réussie.

en: Checkout Page
fr-FR: Page de contrôle

en: If left empty, your account email is used as title on the Skill Payment Page.
fr-FR: Si vous laissez vide, c'est votre mail de compte qui sera utilisé comme titre de la page de paiement de Skrill

en: The URL to the image you want to use on the top of the gateway. For best integration results we recommend you use logos with dimensions up to 200px in width and 50px in height.
fr-FR: L'url vers l'image à afficher sur l'interface du service de paiement. Pour une intégration optimale, nous vous recommandons d'utiliser un logo de 200 par 50 pixels.

en: Confirmation Note
fr-FR: Message de confirmation

en: Optional text to show user once a transaction has been successfully completed. This text is shown by Skrill.
fr-FR: Texte additionnel en option qui s'affichera une fois une transaction complétée avec succès. Ce texte est affiché par Skrill.
